Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUS PBII/415-98/05
z 5 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS PBII/415-98/05
Data
2005.07.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
modernizacja
odrębność
podatek liniowy
sprzedaż nieruchomości
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację nabytego wspólnie z małżonką budynku mieszkalnego i skorzystania ze zwolnień przedmiotowych określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy podatkowej w sytuacji opłacania podatku dochodowego za 2004 r. według zasad określonych w art. 30c tejże ustawy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowiska podatnika przedstawione we wniosku z dnia 30.03.2005 r., (data wpływu do tut. Urzędu 13.04.2005 r.), uzupełnionym w dniu 06.06.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika dotyczącejmożliwości wydatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości na: budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację nabytego wspólnie z małżonką budynku mieszkalnego iskorzystania ze zwolnień przedmiotowych określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy podatkowej w sytuacji opłacania podatku dochodowego za 2004 r. według zasad określonych w art. 30c tejże ustawysą prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.Pismem z dnia 20.05.2005 r. organ podatkowy wezwał podatnika do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Uzupełnienie wpłynęło do tut. urzędu w dniu 06.06.2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Ze skierowanego do tut. organu zapytania wynika, iż jako kawaler podatnik nabył w dniu 17.11.1999 r. mieszkanie własnościowe, a w dniu 21.10.2002 r. działkę.
W dniu 06.09.2003 r. podatnik zawarł związek małżeński. Umów majątkowych rozszerzających wspólność majątkową małżonkowie nie zawierali. Powyższe dowodzi, że nabyte w 1999 r. prawo majątkowe, a w 2000 r. nieruchomość stanowią majątek odrębny podatnika.Następnie w dniach 15.11.2004 r. i 11.08.2004 r. podatnik dokonał sprzedaży ww. nieruchomości a w dniu 27.09.2004 r. nabył wraz z małżonką budynek mieszkalny z prawem użytkowania wieczystego gruntu.
Umowa przedwstępna została zawarta w dniu 31.05.2004 r. pomiędzy Przedsiębiorstwem Budowlanym a małżonkami. Odbioru budynku w formie protokołu zdawczo-odbiorczego strony dokonały w dniu 21.06.2004 r., a umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego zawarto w dniu 27.09.2004 r.Zgodnie z oświadczeniem podatnika nabycie to nastąpiło "ze środków finansowych własnych oraz własnych żony, jak również z kredytu hipotecznego". Ponadto w 2004 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną według zasad określonych w art. 30c ustawy podatkowej (podatek liniowy). Zdaniem podatnika przysługuje prawo do zwolnienia od podatku dochodowego, jeżeli środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości, przeznaczy w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży na budowę, rozbudowę, remont i modernizację budynku, który nabył wraz z małżonką. Prawo to nabywa od momentu zawarcia umowy przedwstępnej, jeżeli następnie zawarto umowę sprzedaży tego budynku w formie aktu notarialnego. Ponadto podatnik uważa, że osoba fizyczna, która uzyskała przychód określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 i jednocześnie opłaca podatek liniowy ma prawo do zwolnień przedmiotowych określonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 tejże ustawy.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a) i b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części, udziału w nieruchomości oraz spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-b) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Z kolei zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 28 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek dochodowy od przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu i jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania sprzedaży na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany z ww. sprzedaży przeznaczony zostanie w okresie dwóch lat od dnia dokonania tej sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) tj. m.in.: na budowę, rozbudowę nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.Zatem, biorąc powyższe uregulowania prawne pod uwagę, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach podziela stanowisko podatnika, iż przychód z wymienionych na wstępie sprzedaży wydatkowany (w okresie dwóch lat od daty ich sprzedaży) na budowę, rozbudowę, remont i modernizację budynku mieszkalnego stanowiącego własność małżonków będzie korzystał ze zwolnienia w myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy podatkowej jako nakłady na majątek wspólny.Zaznaczyć należy, iż wydatki na remont i modernizację budynku mieszkalnego poniesione przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży, tj. przed 27.09.2004 r. mogą być objęte powyższym zwolnieniem, jeżeli z umowy przedwstępnej wynika, że udostępniono małżonkom budynek mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu a przed ustanowieniem odrębnej własności w drodze notarialnej umowy sprzedaży. Zatem przyjmując, iż taka klauzula została w umowie przedwstępnej zawarta, wydatki poniesione na remont tegoż budynku będą korzystać ze zwolnienia jednak dopiero od momentu odbioru budynku mieszkalnego w formie protokołu zdawczo-odbiorczego tj. od 21.06.2004 r.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza ponadto, że opodatkowanie dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozbawia podatnika prawa do zwolnienia z 10% zryczałtowanego podatku od sprzedaży nieruchomości, w przypadku faktycznego wydatkowania przychodu w ciągu dwóch lat od dnia sprzedaży na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia oraz przyjmując datę tego zdarzenia na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj