Interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach
PBB3-415/9-40/05
z 30 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBB3-415/9-40/05
Data
2005.08.30



Autor
Izba Skarbowa w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Stawki ryczałtu


Słowa kluczowe
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
usługi weterynaryjne


Pytanie podatnika
dot. słuszności kontynuowania w 2004 r. i 2005 r. opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% przychodów osiąganych z tytułu świadczenia usług weterynaryjnych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej.


DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 22 czerwca 2005 r. wniesionego m.in. przez podatniczkę na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie z dnia 14 czerwca 2005 r. Nr US.PB-1/415-15/05 wydane na podstawie art. 14a § 1 i § 4 Ordynacji podatkowej, uznające za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 28 lutego 2005 r., uzupełnionym pismem z dnia 31 marca 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej słuszności kontynuowania w 2004 r. i 2005 r. opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 3% przychodów osiąganych z tytułu świadczenia usług weterynaryjnych w ramach działalności gospodarczej prowadzonej w spółce cywilnej - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Dnia 15 marca 2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Pszczynie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony następnie pismem z dnia 31 marca 2005 r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka jest wspólniczką spółki cywilnej prowadzącej działalność weterynaryjną, w skład której wchodzi osoba prowadząca sprawy administracyjne, lekarz weterynarii i technik weterynarii. Spółka zatrudnia dwóch lekarzy weterynarii - jedna osoba jest zatrudniona od 1 września 1995 r., a druga od 1 lipca 2003 r. Jak wynika z oświadczenia wspólników, w ramach spółki od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności świadczone są wyłącznie usługi weterynaryjne zakwalifikowane wg klasyfikacji PKD do klasy 85.20 (wg PKWiU do grupy 85.20 "usługi weterynaryjne"). Przychody z pozarolniczej działalności prowadzonej w formie spółki wspólnicy opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W złożonym wniosku podatniczka zwróciła się z pytaniem czy prawidłowo kontynuuje w 2004 i 2005 r. opodatkowanie przychodów z ww. działalności prowadzonej w formie spółki ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3%.

Podatniczka stosuje 3% stawkę ryczałtu na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. Podatniczka podnosi, iż w 2004 r. w załączniku nr 2 do ww. ustawy usługi weterynaryjne nie zostały objęte wykazem wyłączeń z ryczałtu, nie zaznaczono również zmiany wysokości ryczałtu dla tej grupy usług oraz brakuje zapisu w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c "i do klasy 85.20 - usługi weterynaryjne". Ponieważ w 2004 i 2005 r. ustawodawca nie wskazał żadnych zmian dotyczących PKD 85.20 zdaniem podatniczki domniemywać należy, że wysokość ryczałtu nie uległa zmianie w stosunku do obowiązującego przepisu w 2003 r. i działa nadal na zasadzie prawa nabytego, co w przedmiotowej sprawie uzasadnia stosowanie 3% stawki ryczałtu.

Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2005 r. Nr US.PB-1/415-15/05 Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pszczynie uznał za nieprawidłowe stanowisko podatniczki w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Na powyższe postanowienie pismem z dnia 22 czerwca 2005 r. m.in. strona wniosła zażalenie podnosząc, iż do 2003 r. art. 12 ust. 1 pkt 5 nie obejmował usług weterynaryjnych, w 2003 r. usługi te były opodatkowane 3% stawką ryczałtu, natomiast w 2004 i 2005 r. ustawodawca znowu nie uwzględnił tej działalności jako podlegającej najniższej stawce ryczałtu. Strona przypuszcza, iż ustawodawca uwzględnił tylko lekarza weterynarii wykonującego wolny zawód, a spółka cywilna wykonująca usługi weterynaryjne (PKD 85.20) została pominięta przy opracowywaniu ustawy.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 1 Ordynacji podatkowej organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli uzna, że zażalenie wniesione przez podatnika, płatnika lub inkasenta zasługuje na uwzględnienie.

Z powyższej regulacji wynika, że organ odwoławczy ma prawo zmienić bądź uchylić postanowienie wydane przez organ pierwszej instancji tylko wówczas, gdy uzna zażalenie podatnika za zasługujące na uwzględnienie.

W niniejszej sprawie Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach nie może uznać zażalenia podatniczki za zasługujące na uwzględnienie.

W 2003 r. opodatkowanie usług weterynaryjnych 3% stawką ryczałtu wynikało z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy, który stanowił, iż "ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% przychodów ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą, zaliczonych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług do klasy 01.42 - usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt (z wyjątkiem usług weterynaryjnych) i do klasy 85.20 - usługi weterynaryjne".

Istotne zmiany w opodatkowaniu przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług weterynaryjnych wprowadziła ustawa z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 ze zm.).

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne świadczenie usług weterynaryjnych w ramach spółki cywilnej zatrudniającej lekarzy weterynarii nie może być traktowane jako wykonywanie wolnego zawodu. Jest to działalność usługowa.

Jednocześnie usługi weterynaryjne nie zostały wymienione w załączniku nr 2 do ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) zawierającego "Wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (...)".

Od 1 stycznia 2004 r. zgodnie z nowym brzmieniem art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) stawką ryczałtu 3% mogą być opodatkowane m.in. przychody ze świadczenia usług związanych z produkcją zwierzęcą, zaliczonych zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług do klasy 01.42 - usługi związane z chowem i hodowlą zwierząt (z wyjątkiem usług weterynaryjnych). Oznacza to, iż od 2004 r. usługi weterynaryjne należące do symbolu 85.20 PKWiU zostały wyłączone z opodatkowania 3% stawką ryczałtu.

Zatem świadczone przez podatniczkę w ramach spółki cywilnej usługi weterynaryjne zaliczone wg PKWiU do symbolu 85.20 w 2004 i 2005 r. podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według 8,5% stawki na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...), który stanowi, iż "ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5 %, z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika nr 2 do ustawy".

Mając na względzie powyższe orzeczono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza na mocy art. 143 Ordynacji podatkowej wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Decyzja jest ostateczna.

Na niniejszą decyzję służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach - adres 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia /w dwóch egzemplarzach/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj