Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PD/415-12a/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-12a/05
Data
2005.06.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
nieograniczony obowiązek podatkowy
opodatkowanie dochodów
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy podatnik powinien zapłacić podatek od całości uzyskanych w Stanach Zjednoczonych dochodów, czy też od kwoty faktycznie przywiezionej do Polski?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów uzyskiwanych w USA stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 20.05.2005 r. wystąpił Podatnik do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zastosowania prawa podatkowego w kwestii obowiązku płacenia podatku dochodowego w Polsce od osiąganych w Stanach Zjednoczonych Ameryki dochodów, formułując zapytanie: czy powinien płacić podatek od całości tych dochodów, czy też od kwoty faktycznie przywiezionej do Polski...
W piśmie z dnia 20.05.2005 r. przedstawiał Podatnik stan faktyczny o następującej treści:
Wypełniając PIT-36 za 2004 r. jako dochód przyjął Podatnik równowartość 9126 USD. Była to rzeczywista kwota przywieziona przez Podatnika do Polski w 2004 r. Różnicę pomiędzy dochodem uzyskanym w USA w wysokości 14.540 USD a zadeklarowaną kwotą 9.126 USD wydał Podatnik przebywając przez okres 3 miesięcy w USA, w znacznej części na leczenie. Po zasięgnięciu informacji w urzędzie skarbowym, iż powyższe rozliczenie nie jest prawidłowe dokonał Podatnik korekty rozliczenia, uwzględniając cały osiągnięty w 2004 r. dochód. Uważa Podatnik, że płacenie podatku od kwoty nie przywiezionej do Polski za bezprawne.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z zm.), w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Jak wskazuje ww. przepis opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody osiągnięte przez osobę fizyczną niezależnie od źródeł pochodzenia tych dochodów.
Art. 11 ust. 1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W świetle powyższych uregulowań prawnych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszystkie otrzymane w danym roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne, bez względu na to skąd pochodzą źródła tych przychodów. Skoro więc w roku 2004 r. osiągnął Podatnik przychód z tytułu renty amerykańskiej w łącznej wysokości 14540 USD, całość tych przychodów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie postępowanie nie jest bezprawne, gdyż jak wyżej wykazano jest uregulowane przepisami prawa podatkowego.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiążę natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj