Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mońkach
US.I-1/415-10-2/05
z 17 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1/415-10-2/05
Data
2005.08.17



Autor
Urząd Skarbowy w Mońkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
koszty uzyskania przychodów
własność lokalu
wspólność majątkowa


Pytanie podatnika
Czy będąc właścicielką budynku mieszkalnego, którego prater przeznaczony jest do działalności gospodarczej prowadzonej przez S.C., której wspólnikami jest strona i jej mąż,będę mogła wynająć pomieszczenia parteru S.C., której jestem współwłaścicielką? Kto jest stroną tej umowy? Czy dochód uzyskany z najmu będę mogła doliczyć do własnego dochodu? Czy czynsz będzie kosztem uzyskania przychodu dla Spółki?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach postanawia uznać za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 11 maja 2005 r. (data wpływu – 30 maja 2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12 czerwca 2005 r. (data wpływu – 15 czerwca 2005 r.) dotyczące uzyskania przez Panią dochodu z najmu parteru własnego budynku mieszkalnego przeznaczonego do działalności gospodarczej prowadzonej przez Spółkę Cywilną, której wspólnikami jest Pani i Pani mąż, jak też zaliczenia czynszu za przedmiotową nieruchomość do kosztów uzyskania przychodów Spółki Cywilnej.

Pismem z dnia 11 maja 2005 r. (data wpływu – 30 maja 2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 czerwca 2005 r. (data wpływu – 15 czerwca 2005 r.) podatnik złożył wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:Od dnia 1 marca 2001 r. prowadzę wraz z mężem działalność gospodarczą- sklep mięsny - w formie Spółki Cywilnej, z której rozliczamy się na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów) oraz zakład fryzjerski. Jesteśmy małżeństwem od 1988 r. i nie mamy rozdzielności majątkowej W 2004 r. wybudowaliśmy budynek mieszkalny na działce otrzymanej w drodze darowizny i stanowiącej wyłączną własność Podatniczki. Budynek mieszkalny jest wspólna własnością małżeństwa. Parter budynku przeznaczony jest na działalność gospodarczą, jednak nie będzie włączony do amortyzacji środków trwałych. Do amortyzacji włączone będą koszty zakupu urządzeń, maszyn oraz praca i materiały wykończeniowe niezbędne do adaptacji pomieszczeń, bowiem pomieszczenia te są w stanie surowym, tj. są otynkowane, posiadają doprowadzoną wodę i energię elektryczną oraz kanalizację. Aby dostosować te pomieszczenia do prowadzenia działalności gospodarczej zgodnie z projektem potrzebne są prace wykończeniowe, tj. zainstalowanie urządzeń sanitarnych i grzewczych, ułożenie glazury i terakoty, wyposażenie mroźni i chłodni w urządzenia chłodzące i inny niezbędny do funkcjonowania tych pomieszczeń sprzęt wymagany przez Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Mońkach. Pomieszczenia znajdujące się na piętrze budynku będę wykańczała na swój własny koszt i pomieszczenia te będą miały odrębne liczniki poboru wody, energii elektrycznej i ciepła i nie będę tego łączyć z kosztami działalności Spółki.

W opisanym stanie faktycznym strona zwraca się z pytaniem:Czy posiadając ten budynek będę mogła wynająć pomieszczenia parteru Spółce Cywilnej, której jestem współwłaścicielką... Kto jest stroną tej Umowy... Czy dochód uzyskany z najmu będę mogła doliczyć do swojego dochodu... Czy czynsz będzie kosztem uzyskania przychodu dla Spółki...

Strona sformułowała własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Uważam, że nie ma przeszkód, abym zawarła umowę najmu ze Spółką Cywilną. Czynsz najmu będzie stanowił mój przychód z tytułu innego źródła (najmu), a nie przychód z działalności gospodarczej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, informuje, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta, mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zacytowany powyżej przepis wskazuje jednoznacznie, że organ podatkowy udziela interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatnika, które dotyczą konkretnych sytuacji faktycznych. Jest to równoznaczne z ograniczeniem zarówno podmiotowym, jak i przedmiotowym. Podmiotowo bowiem z wnioskiem o udzielenie interpretacji wystąpić może podatnik, którego sprawy dotyczy wniosek. Przedmiotowe ograniczenie wyraża się właśnie w rodzaju spraw, które mogą być przedmiotem wniosku. Podstawą udzielonej interpretacji jest bowiem przepis prawa podatkowego, znajdujący zastosowanie w stanie faktycznym, który zaistniał między podatnikiem a drugą stroną stosunku podatkowo-prawnego. Wniosek taki jest konsekwencją użytego w ustawie sformułowania:”... mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego...” oraz „... podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie”.Pytanie zawarte w Pani piśmie: „czy posiadając ten budynek będę mogła wynająć pomieszczenie parteru Spółce Cywilnej, której jestem współwłaścicielką... Jeśli tak, to kto jest stroną tej umowy.” nie spełnia określonych wymogów, zmierza bowiem do ustalenia zakresu stosowania przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 18 maja 1964 r. z późn. zm.), a nie przepisów prawa podatkowego. Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego jak organ podatkowy zgodnie z treścią art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej nie jest uprawniony do zajęcia stanowiska w zakresie wyżej postawionych pytań, bowiem nie dotyczą one interpretacji prawa podatkowego.

W dalszej części wniosku pyta Pani: „Czy dochód uzyskany z najmu będę mogła doliczyć do swojego dochodu i jak to zrobić właściwie... Czy czynsz będzie kosztem uzyskania przychodu dla Spółki...”Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców – w myśl art. 4 ust. 2 cyt. ustawy – uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Jak stanowi art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) – jeżeli właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny albo oddał bezpłatnie nieruchomość lub jej część do użytku na cele działalności naukowej, naukowo-technicznej, oświatowej, oświatowo-wychowawczej, kulturalnej, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, kultu religijnego oraz związkom zawodowym, nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części, a wydatki związane z nieruchomością nie stanowią kosztu uzyskania przychodów. W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie nie wystąpi przychód (dochód) u Pani, ani też koszty uzyskania przychodu u wspólników Spółki Cywilnej, której wspólnikami jest tylko Pani i Pani mąż.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj