Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/P1/423-0056/05/AP
z 24 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/P1/423-0056/05/AP
Data
2005.06.24



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
dywidendy
odliczenia od podatku
prawo do odliczenia
rok podatkowy
udział w zyskach
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy spółka z o.o. otrzymaująca dochody z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium RP może odliczyć w 2004r. na podstawie art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zryczałtowany podatek pobrany przez płatnika w grudniu 2004r. a odprowadzony w styczniu 2005r.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie prawa do odliczenia w rozliczeniu za 2004r. podatku od otrzymanej dywidendy pobranego w 2004r., a odprowadzonego przez płatnika w 2005r.

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka w miesiącu grudniu 2004r. otrzymała na rachunek bankowy od spółki zależnej z siedzibą w Polsce ostatnią ratę dywidendy wypłaconą zgodnie z uchwałą o podziale zysku za 2003r. Zgodnie z art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych płatnik w dniu wypłaty pobrał zryczałtowany podatek dochodowy. Kwotę zryczałtowanego podatku dochodowego płatnik przekazał w styczniu 2005r. na rachunek właściwego urzędu skarbowego.

Podatnik stoi na stanowisku, iż odprowadzony przez płatnika w miesiącu styczniu 2005r. podatek od otrzymanej dywidendy może odliczyć od kwoty podatku obliczonego za rok 2004. W ocenie Spółki sam fakt pobrania przez płatnika podatku w grudniu 2004r. i otrzymanie przez Podatnika dywidendy pomniejszonej o podatek jest wystarczający do dokonania odliczenia w 2004r. Dla Podatnika podatek należy uznać za uiszczony w momencie wpływu dywidendy na rachunek bankowy, a więc w grudniu 2004r.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem ust. 2, ustala się w wysokości 19% uzyskanego przychodu.

W myśl art. 23 ust. 1 i 2 ww. ustawy kwotę podatku uiszczonego od otrzymanych dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odlicza się od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19

W razie braku możliwości odliczenia, o którym mowa w ust. 1, kwotę podatku, zgodnie z zasadami określonymi w tym przepisie, odlicza się w następnych latach podatkowych.

Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od dywidendy powstaje w dniu wypłaty dywidendy. Wówczas bowiem płatnik zobowiązany jest do poboru ww. podatku.

Jednakże - zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992r. - termin do przekazania kwoty pobranego podatku od dywidendy upływa z 7 dniem następnego miesiąca, po którym dokonano poboru podatku – w przedstawionym stanie faktycznym z dniem 7 stycznia 2005r.

W tym samym terminie płatnicy zobowiązani są przesłać do urzędu skarbowego deklarację CIT-6 o wysokości pobranego podatku oraz podatnikowi informacje o pobranym podatku na deklaracjach: CIT-7 dla podmiotów krajowych oraz IFT dla podmiotów zagranicznych.

Przewidziane w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych upoważnienie ustawowe do odliczenia kwoty podatku uiszczonego od otrzymanej dywidendy od kwoty podatku obliczonego zgodnie z art. 19 cyt. ustawy jest uprawnieniem, z którego skorzystanie zależy po pierwsze od woli podatnika wyrażonej w stosownej formie, a więc w deklaracji, a po drugie tylko w sytuacji, gdy spełniona zostanie dyspozycja tegoż przepisu (z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 21.11.2003r., sygn. akt. I SA/Gd 2368/00).

Przy czym prawo do odliczenia zryczałtowanego podatku od podatku dochodowego od osób prawnych, nie jest ograniczone w czasie, ani w zakresie kwoty dokonywanych odliczeń. Norma powołanego przepisu wskazuje na fakt uiszczenia podatku od otrzymanych dywidend jako warunku pozwalającego na dokonanie w/w odliczenia, jednakże ustawodawca nie sprecyzował, co należy rozumieć pod pojęciem „podatku uiszczonego”. Wobec braku definicji legalnej należy posłużyć się definicją pojęcia „uiszczać” zawartą w Słowniku języka polskiego PWN. I tak „uiszczać” oznacza uregulować, zapłacić należność za coś, wywiązać się z należnej opłaty.

Z kolei art. 60 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa precyzuje, iż za termin dokonania zapłaty podatku uważa się:

  1. przy zapłacie gotówką – dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub na rachunek tego organu w banku, w placówce pocztowej, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo dzień pobrania podatku przez płatnika lub inkasenta,
  2. w obrocie bezgotówkowym – dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu.

Przy czym - jak stanowi §2 art. 60 Ordynacji podatkowej – przepis §1 stosuje się również do wpłat dokonywanych przez płatnika lub inkasenta.

Zatem przyjąć należy, iż sam fakt pobrania przez płatnika zryczałtowanego podatku dochodowego od wypłaconej w miesiącu grudniu 2004r. dywidendy jest równoznaczne z uiszczeniem tego podatku, co daje Podatnikowi prawo do jego odliczenia w rozliczeniu za 2004r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj