Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443-12/NO19/05
z 22 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443-12/NO19/05
Data
2005.08.22



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
postępowanie upadłościowe
złożenie deklaracji


Pytanie podatnika
W dniu 06.05.2005r. Sąd Rejonowy XVIII Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i naprawczych w Lublinie ogłosił upadłość ... S.A. Kwestią wymagającą wyjaśnienia jest problem rozliczenia podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie syndyk masy upadłości za miesiąc maj 2005r. złożył do urzędu skarbowego dwie deklaracje VAT-7, obejmując okres przed ogłoszeniem upadłości spółki i po jej ogłoszeniu. Podatnik stoi na stanowisku, iż takie postępowanie jest prawidłowe.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1 i § 2, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 , poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku Nr EE/155/2005 z dnia 23.05.2005r. o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 27.05.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Przedstawiony we wniosku stan faktyczny i stanowisko podatnika.

W dniu 06.05.2005r. Sąd Rejonowy XVIII Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i naprawczych w Lublinie ogłosił upadłość ... S.A. Kwestią wymagającą wyjaśnienia jest problem rozliczenia podatku od towarów i usług. W przedmiotowej sprawie syndyk masy upadłości za miesiąc maj 2005r. złożył do urzędu skarbowego dwie deklaracje VAT-7, obejmując okres przed ogłoszeniem upadłości spółki i po jej ogłoszeniu.

Podatnik stoi na stanowisku, iż takie postępowanie jest prawidłowe.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnik podatku od towarów i usług jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 103 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy są obowiązani bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek bankowy urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 i art. 33.

Mając na uwadze wymienione przepisy należy stwierdzić, że syndyk przejmując całą dokumentację i działając w imieniu spółki powinien złożyć za ten okres rozliczeniowy ( maj 2005r. ) jedną deklarację podatkową.

Obowiązująca obecnie ustawa z dnia 28 lutego 2003r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.) w art. 160 ust. 1 stanowi, że w sprawach dotyczących masy upadłości syndyk zarządu oraz nadzorca sądowy dokonuje czynności na rachunek upadłego, lecz w imieniu własnym. Wszelkie zatem czynności realizowane przez syndyka w stosunku do majątku upadłego mające charakter odpłatnej dostawy lub świadczenia usług są realizowane na rachunek upadłego lecz w imieniu syndyka. W takim przypadku uznać należy, że w dalszym ciągu czynności te są realizowane w ramach działalności gospodarczej upadłego i na jego rachunek, lecz w wyniku decyzji zarządczych i rozporządzających podejmowanych przez syndyka, który firmuje je własnym imieniem.

Działalność syndyka polega, ogólnie ujmując na objęciu majątku upadłego, zarządzaniu nim i przeprowadzeniu jego likwidacji poprzez sprzedaż ruchomości i nieruchomości wchodzących w skład masy upadłościowej. W skutek upadłości podmiot upadły nie traci jednak osobowości prawnej ani też prawa własności majątku, a co za tym idzie – w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT- nadal pozostaje podatnikiem podatku od towarów i usług.

Syndyk sprzedając w toku likwidacji majątek upadłego, jest obowiązany obliczyć i odprowadzić podatek VAT z tytułu sprzedaży składników majątku. Rozliczając podatek za miesiąc maj 2005r. może to uczynić jedynie poprzez złożenie jednej deklaracji podatkowej VAT-7, bez rozbicia na okres do dnia i po dniu ogłoszenia upadłości.

Mając powyższe na uwadze w przedstawionym przez podatnika stanie faktycznym oraz w świetle przytoczonych powyżej przepisów prawa podatkowego, tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włodawie w terminie 7dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj