Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/31/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/31/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
remonty
roboty budowlane
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zagadnienie dotyczące zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT dla robót remontowych związanych z budownictwem mieszkaniowym.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.04.2005 r. znak GK/2014/2005 w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnie Mieszkaniowa w niektórych budynkach mieszkalnych sklasyfikowanych pod symbolem KOB 112 część pomieszczeń ogólnego użytku dzierżawi na prowadzenie działalności gospodarczej typu: magiel, usługi szewskie, usługi fryzjerskie, handel itp. W pomieszczeniach tych zgodnie z regulaminem przeprowadzane są roboty remontowe, przeglądy i konserwacje. Pytanie podatnika dotyczy tego czy do w/w czynności zastosowanie ma stawka podatku VAT w wysokości 7 %.
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535. z późn. zm.) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca przepisem art. 146 ust. 2 w/w ustawy o VAT określił, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
W myśl postanowień zawartych w art. 2 pkt. 12 w/w ustawy o VAT obiektami budownictwa mieszkaniowego są budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB jako:
1.111 – Budynki mieszkalne jednorodzinne,
2.112 – Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
3.ex. 113 – Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie; budynki kościołów i innych związków wyznaniowych , klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.
Z powyższych przepisów wynika, że dla określenia stawki podatku od towarów i usług właściwej dla czynności remontu lokali konieczna jest precyzyjna identyfikacja obiektu, w którym znajdują się te lokale, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.
Ze złożonego wniosku wynika, iż roboty remontowe, konserwacje i przeglądy wykonywane są w budynkach sklasyfikowanych w PKOB w grupie o symbolu 112. Skoro zatem stawka podatku VAT w wysokości 7% dotyczy robót budowlano-montażowych oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego, w takim przypadku remonty lokali znajdujących się w tych budynkach – stosownie do cytowanego wyżej art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy – podlegają opodatkowaniu wg 7% stawki podatku od towarów i usług.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj