Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/34/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/34/05
Data
2005.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
działalność na imię obojga małżonków


Pytanie podatnika
Działalność gospodarcza prowadzona jest obecnie w formie tzw. spółki małżeńskiej na nr NIP jednego z małżonków. Z uwagi na konieczność dokonania zmian w zakresie formy organizacyjnej prowadzonej działalności Strona zamierza wnieść w formie aportu do spółki prawa handlowego należące do przedsiębiorstwa składniki majątkowe w postaci towarów handlowych, wyposażenia oraz środków trwałych (w tym własnościowe prawo do lokalu użytkowego wraz z nakładami inwestycyjnymi poniesionymi na wykończenie lokalu). Pytanie dotyczy tego czy w przypadku wniesienia aportem do spółki prawa handlowego wymienionych składników majątkowych zachodzi konieczność dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego związanego z ich zakupem?



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.05.2005 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż działalność gospodarcza prowadzona jest obecnie w formie tzw. spółki małżeńskiej na nr NIP jednego z małżonków. Z uwagi na konieczność dokonania zmian w zakresie formy organizacyjnej prowadzonej działalności Strona zamierza wnieść w formie aportu do spółki prawa handlowego należące do przedsiębiorstwa składniki majątkowe w postaci towarów handlowych, wyposażenia oraz środków trwałych (w tym własnościowe prawo do lokalu użytkowego wraz z nakładami inwestycyjnymi poniesionymi na wykończenie lokalu). Pytanie dotyczy tego czy w przypadku wniesienia aportem do spółki prawa handlowego wymienionych składników majątkowych zachodzi konieczność dokonania korekty uprzednio odliczonego podatku naliczonego związanego z ich zakupem...aporty)="" wnoszone="" do="" spółek="" prawa="" handlowego="" cywilnego.="" jak="" wynika="" brzmienia="" przytoczonej="" regulacji="" zakres="" przedmiotowy="" przepisu="" może="" obejmować="" zarówno="" cały="" majątek="" przedsiębiorstwa,="" też="" poszczególne="" składniki="" majątku="" firmy="" wnoszącej="" wkład="" rzeczowy="" spółki="" lub="" tym="" samym="" rozpatrywanym="" przypadku="" środki="" trwałe,="" wyposażenie="" towary="" handlowe="" formie="" wkładu="" niepieniężnego="" podlegają="" zwolnieniu="" na="" podstawie="" przepisu.="" Natomiast w myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zatem uznanie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług wymaga istnienia związku tych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną.
Jeżeli związek ten istnieje w odniesieniu do wnoszonych aportem środków trwałych, które były użytkowane w celu osiągnięcia przychodów z działalności opodatkowanej, wówczas aport środków trwałych nie powoduje konieczności korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego.
Podobna sytuacja wystąpi w przypadku wniesienia aportem środków obrotowych. Wyrażona w art. 86 ust. 1 w/w ustawy o VAT zasada neutralności podatku powinna być pojmowana jak najszerzej i znajdować zastosowanie również w odniesieniu do podatku naliczonego przy zakupie towarów handlowych, dokonanych z zamiarem ich wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej także wtedy, gdy towary te zostaną następnie wniesione aportem do spółki prawa handlowego lub cywilnego. Zasada ta oparta jest na założeniu, że wartość podatku zapłaconego przez podatnika w cenie zakupionych przez niego towarów nie będzie stanowić dla niego ostatecznego kosztu.
Podstawowym warunkiem posiadania prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług jest związek nabytych towarów lub usług ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem VAT. Związek ten nie musi mieć charakteru bezpośredniego. Wystarczające jest, aby w momencie dokonywania zakupu towary zostały zakupione z zamiarem ich dalszego wykorzystania do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Jeżeli więc nabycie towarów handlowych zostało poczynione z zamiarem ich wykorzystania do działalności opodatkowanej, ale podatnik nie wykorzystał ich w prowadzeniu tej działalności z powodu obiektywnych przesłanek, zachowuje on prawo do odliczenia. Zasadniczym celem wniesienia aportem towarów handlowych do innego podmiotu jest bowiem dalsze wykorzystanie tych towarów do celów działalności gospodarczej.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj