Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1694/04/CIP/01
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1694/04/CIP/01
Data
2004.10.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Zapłata podatku --> Zapłata podatku


Słowa kluczowe
moment powstania obowiązku podatkowego
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nowy środek transportowy
rejestracja pojazdu
samochód używany


Pytanie podatnika
Spółka zwraca się z zapytaniem czy nabycie używanego środka transportu od podatnika podatku od wartości dodanej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, w sytuacji, gdy nabywany pojazd ma służyć:
1. prowadzonej działalności gospodarczej lub
2. do dalszej odsprzedaży na terytorium kraju
W opinii Spółki, nabycie używanego środka transportu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1, art. 17 ust. 1 pkt 5 oraz art. 103 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a tym samym na Spółce ciążyć będzie obowiązek złożenia w Urzędzie Skarbowym deklaracji VAT-23 „Informacja o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu”.
Jednakże w przypadku, gdy nabyte środki transportu zostaną przeznaczone do dalszej odsprzedaży na terytorium kraju przez Spółkę, wówczas rejestracji nabytych pojazdów na terytorium kraju dokona ostateczny nabywca – użytkownik pojazdu. Zdaniem Spółki w myśl art. 103 ust. 4 ustawy, z tytułu przedmiotowej transakcji, na Spółce nie będzie ciążyć obowiązek zapłaty podatku, gdyż nabyty pojazd nie będzie rejestrowany na terytorium kraju przez Spółkę. Należny podatek VAT wystąpi z chwilą dokonania odsprzedaży ostatecznemu użytkownikowi, który dokona rejestracji nabytego pojazdu.


Stan faktyczny

Spółka będąca podatnikiem podatku od towarów i usług zamierza nabyć od podatnika podatku od wartości dodanej(Niemcy) używane środki transportu (autobusy). Część z nabytych pojazdów Spółka zamierza zarejestrować na terytorium kraju i użytkować na potrzeby prowadzonej działalności, a pozostałą część przeznaczyć na sprzedaż na terytorium kraju.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

  1. nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b) (...)- z zastrzeżeniem art. 10;
  2. dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit.a.

W myśl art. 25 ust. 1 ustawy wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów uznaje się za dokonane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki lub transportu.

Mając powyższe na uwadze, nabycie przez Podatnika samochodu używanego od podatnika podatku od wartości dodanej z innego państwa członkowskiego jest uważane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju.

Zatem polski podatnik, nabywający używany samochód od podatnika podatku od wartości dodanej w innym państwie członkowskim Unii, będzie rozliczał podatek VAT, wg stawki obowiązującej w Polsce, tj. 22%, w składanej w Polsce deklaracji podatkowej.

Art. 20 ust. 5, 6 i 7 ustawy określa moment powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Zgodnie z w/w przepisami, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Natomiast, w przypadku, gdy przed ww. terminem, podatnik podatku od wartości dodanej wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury (ust. 6).

Art. 20 ust. 7 ustawy stanowi, iż ust. 6 stosuje się odpowiednio do faktur wystawianych przez podatnika podatku od wartości dodanej potwierdzających otrzymanie przez niego od podatnika całości lub części należności przed dokonaniem dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju.

Podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego środka transportu będzie podlegać odmiennemu rozliczeniu w sytuacji, gdy:

  1. nabyty pojazd będzie przez nabywcę rejestrowany lub użytkowany na terytorium kraju, lub
  2. nabyty pojazd nie będzie przez nabywcę rejestrowany natomiast podlega dalszej odsprzedaży na terytorium kraju.
  3. W myśl art. 103 ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy, podatnik, wykazując wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu w deklaracji podatkowej VAT, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, zobowiązany jest (bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego) do obliczenia i wpłacenia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, podatku należnego od tej transakcji, na rachunek urzędu skarbowego.

I
W myśl art. 103 ust. 4 w zw. z ust. 3 ustawy, podatnik, wykazując wewnątrzwspólnotowe nabycie środka transportu w deklaracji podatkowej VAT, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju, zobowiązany jest (bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego) do obliczenia i wpłacenia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, podatku należnego od tej transakcji, na rachunek urzędu skarbowego.
Art. 103 ust. 5 ustawy stanowi, iż podatnicy są obowiązani przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgodnie z ustalonym wzorem informację o nabywanych środkach transportu (VAT-23). Do informacji dołącza się kopię faktury potwierdzającej nabycie środka transportu przez podatnika.

W myśl art. 103 ust. 6 ustawy, informacja, o której mowa w ust. 5, wraz z kopią faktury potwierdzającej nabycie środka transportu i dowodem zapłaty, jest podstawą do wydania zaświadczenia przez naczelnika urzędu skarbowego (VAT-25), dla celów związanych z rejestracją środków transportu, potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu przywozu nabywanych z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju pojazdów, które mają być dopuszczone do ruchu na terytorium kraju.

II
Jednakże, w przypadku sprowadzenia na terytorium kraju pojazdu z innego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, w sytuacji, gdy podatnik, który dokonał przywozu pojazdu dokonuje następnie jego krajowej dostawy – winien wykazać podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu w deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy.

Zatem, podatnik podatku od towarów i usług, kupujący w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego używane środki transportu jako towar handlowy, przeznaczony do dalszej odsprzedaży, nie mający na celu zarejestrowania środka transportu na terytorium kraju, nie ma obowiązku zapłaty podatku w trybie z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy.

W takim przypadku nie ciąży na podatniku obowiązek złożenia informacji o nabywanych środkach transportu (VAT-23). Naczelnik urzędu skarbowego nie wydaje również zaświadczenia (VAT-25).

Przedmiotową transakcję (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) podatnik winien potwierdzić fakturą wewnętrzną oraz naliczyć podatek VAT wg stawki 22%.

Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy, „kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:

  1. (...)
  2. (...)
  3. (...)
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów”.

A zatem, kwota podatku należnego wykazana w fakturze wewnętrznej stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj