Interpretacja Urzędu Skarbowego w Rawiczu
PD/423-6/2005
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-6/2005
Data
2005.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Rawiczu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
fundusz świadczeń socjalnych
impreza sportowa
przychody ze stosunku pracy
świadczenia rzeczowe
świadczenie nieodpłatne


Pytanie podatnika
Czy sfinansowanie spartakiady ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych będzie świadczeniem rzeczowym stanowiącym przychód pracownika podlegający opodatkowaniu?


Wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem czy sfinansowanie spartakiady ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych będzie świadczeniem rzeczowym stanowiącym przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca przeznacza corocznie część środków pieniężnych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na działalność sportowo-rekreacyjną. W związku z tym, wspólnie z innymi podmiotami organizowane są spartakiady sportowe, gdzie prowadzona jest rywalizacja w wielu dyscyplinach sportu - tenis ziemny i stołowy, szachy, siatkówka, biegi na różnych dystansach itp. Imprezy mają charakter otwarty i skierowane są dla wszystkich pracowników. Koszty spartakiady obejmują przejazd na zawody, wyżywienie, nocleg, wynajem obiektów sportowych, udział sędziów w zawodach. Na koniec podczas ogniska organizator zapewnia uczestnikom spartakiady drobny poczęstunek. Po zakończonej spartakiadzie łączne koszty dzielone są na poszczególne podmioty i finansowane są przez te jednostki proporcjonalnie do liczby uczestników.

Zdaniem wnioskodawcy sfinansowanie zorganizowanej imprezy sportowej nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na to, że nie jest możliwe określenie jaka kwota przypada na każdego uczestnika bo pracownicy nie korzystają z imprezy w równej mierze (np. ilość dyscyplin sportowych, w których uczestniczą nie jest jednakowa, koszt zakwaterowania jest nierówny itp. ).

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Rawiczu po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego uznał przedstawione przez płatnika stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wartość otrzymywanych przez pracownika nieodpłatnych świadczeń jest przychodem ze stosunku pracy.

Należy jednak zaznaczyć, że w sytuacji gdy zorganizowana impreza ma charakter otwarty i udział w niej mogą wziąć wszyscy pracownicy, ale nie wszyscy mają obowiązek się stawić, a jeżeli już się stawią – korzystać w równym stopniu ze wszystkich udostępnionych im atrakcji, trudno jest określić jaka kwota przychodu przypada na konkretnego pracownika. Dlatego też nie można dzielić poniesionych kosztów przez faktyczną liczbę uczestników w tym przypadku spartakiady sportowej i taką kwotę przypisać pracownikom do przychodów z pracy. Zatem wydatki na dofinansowanie imprez sportowo-rekreacyjnych organizowanych przez zakład pracy o charakterze otwartym nie stanowią dla pracownika (uczestnika) źródła przychodu w rozumieniu art. 10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja powyższa została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku płatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj