Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPO I/443/212/ 05 /AD
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPO I/443/212/ 05 /AD
Data
2005.08.09



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
bilety
miejsce świadczenia usług
opodatkowanie
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy zakup biletów lotniczych od szwajcarskiej firmy podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki – przedstawione we wniosku z dnia 30.04.2005r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 10.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 10.05.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że w dniu 29.10.2004r. Spółka zakupiła od Spółki „X” ze Szwajcarii bilety lotnicze na cele podróży służbowej. Zakup został udokumentowany fakturą z wyszczególnionymi trasami lotów. W związku z powyższym Spółka zwróciła się z zapytaniem: czy zakup biletów lotniczych od szwajcarskiej firmy podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług... Czy jest to import usług i czy należy wystawić fakturę wewnętrzną oraz jaką przyjąć podstawę opodatkowania po przeliczeniu na PLN: ogólną wartość faktury (4.475,50 CHF), czy też wartość dokumentującą wylot z Warszawy i przylot do Warszawy (3.214,00 CHF)...

Zdaniem Spółki zakup biletów lotniczych podlega opodatkowaniu w Polsce, gdyż jest to zakup usług transportu międzynarodowego, a miejscem świadczenia usług transportu międzynarodowego świadczonego środkami transportu morskiego lub lotniczego jest terytorium kraju. Zatem przedmiotowe usługi na całej trasie podlegać będą opodatkowaniu w Polsce. W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, że dokonała importu usług transportu międzynarodowego opodatkowanego stawką w wysokości 0%. Jednocześnie jest zobowiązana wystawić fakturę wewnętrzną, w której podstawą opodatkowania jest ogólna wartość faktury, tj. kwota 4.474,50 CHF (po przeliczeniu na PLN).

W art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), określono, że w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia (opodatkowania) jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Jako zasadę przyjęto zatem w przypadku usług transportowych, że niezależnie od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę (firmy transportowej), jego usługa opodatkowana jest w kraju, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 23 ww. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Jak wynika natomiast z przepisu art. 83 ust. 3 pkt 2 i pkt 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, przez usługi międzynarodowego transportu osób, o których mowa w ust. 1 pkt 23 rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego, tj. z wyłączeniem środków transportu drogowego – na następujących odcinkach:

  • z miejsca wyjazdu na terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju;
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu na terytorium kraju;
  • z miejsca wyjazdu poza terytorium kraju do miejsca przyjazdu poza terytorium kraju, jeżeli trasa przebiega na pewnym odcinku przez terytorium kraju (tranzyt)

oraz usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2.

W przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego środkami transportu morskiego lub lotniczego, zgodnie z § 4b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) - miejscem świadczenia tych usług jest terytorium kraju.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. Przepisu tego nie stosuje się jednak w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę lub dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 (art. 17 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Odnosząc zatem powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku stwierdzić należy, że w przypadku świadczenia ww. usług transportowych to usługodawca (przewoźnik) jest obowiązany do rozliczenia podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj