Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DF/415-262/05/FD
z 13 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-262/05/FD
Data
2005.04.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dowód księgowy
protokół zdawczo-odbiorczy


Pytanie podatnika
W jakiej formie należy przekazać część budynku – będącego środkiem trwałym wybudowanym w ramach działalności gospodarczej przez podatnika i stanowiącym współwłasność małżeńską – na rzecz odrębnej działalności gospodarczej małżonki?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005 roku Nr 8 poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... zam. w Gdańsku przy ul.... z dnia 26.01.2005 roku ( data wpływu do tut. Urzędu Skarbowego 31.01.2005 roku), który uzupełniono pismami z dnia 17.02.2005 oraz 16.03.2005 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującej kwestii, w jakiej formie należałoby przekazać cześć budynku będącego środkiem trwałym w działalności podatnika, stanowiącego współwłasność małżeńską, na odrębną działalność gospodarczą małżonki.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku

stwierdza, że:

  • stanowisko przedstawione w ww. wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (podatkowa księga przychodów i rozchodów), w ramach której wybudował nieruchomość na wynajem, która jest w całości wykorzystywana i amortyzowana w tej działalności. Małżonka podatnika prowadzi odrębną działalność gospodarczą i rozpoczyna jej wykonywanie w jednym z lokali usługowych w ww. budynku. Pomiędzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa, obejmująca również przedmiotowy lokal. Podatnik zamierza dokonać przekazania części budynku na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z § 12 ust.3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152 poz. 1475 z późn. zmianami) podstawą zapisów w księdze są dowody księgowe którymi są:

  • faktury VAT w szczególności faktury VAT marża, faktury VAT RR, faktury VAT MP, dokumenty celne, rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące
  • inne dowody wymienione w § 13 i 14 ww. rozporządzenia, stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej:

  • - wiarygodne określenie wystawcy lub wskazanie stron (nazwę i adresy) uczestniczących w operacji gospodarczej, której dotyczy dowód
    - datę wystawienia dowodu oraz datę lub okres dokonania operacji gospodarczej której dowód dotyczy
    - przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych
    - podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych
    - oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Za dowody księgowe mając na względzie postanowienia § 13 ww. rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, uważa się również:

  • dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzone do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem
  • noty księgowe sporządzone w celu skorygowania zapisu dotyczącego operacji gospodarczej, wynikającej z dowodu obcego lub własnego
  • dowody przesunięć
  • dowody opłat pocztowych i bankowych
  • inne dowody opłat, w tym dokonywanych na podstawie książeczek opłat

W związku z powyższym oraz mając na względzie fakt, że w przepisach podatkowych ( jednoznacznie ) nie mówi się o rodzaju dokumentu jaki należy sporządzić w przypadku przekazania części budynku stanowiącego współwłasność małżeńską amortyzowanego w całości w działalności gospodarczej jednego małżonka na działalność gospodarczą drugiego małżonka, stanowisko zawarte w zapytaniu należy uznać za słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj