Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS / PPOI
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS / PPOI - 443 / 193 / 05 / MS
Data
2005.07.22



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dokumenty przewozowe
dowód
transport drogowy
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Czy świadczone usługi przewozowe na terytorium kraju można uznać za usługi transportu międzynarodowego?


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26.04.2005 r., który wpłynął w dniu 27.04.2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej uznania świadczonych usług za usługi transportu międzynarodowego, jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 kwietnia 2005 r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę oraz jego stanowisko w sprawie.

Spółka prowadzi działalność w zakresie transportu międzynarodowego. W ramach zawartej z partnerem ze Szwajcarii umowy, Spółka dokonuje rozwozu przesyłek drobnicowych na terenie Polski do poszczególnych odbiorców. Przesyłki te przywożone są wcześniej przez inną firmę transportową, działającą na zlecenie tego samego szwajcarskiego kontrahenta, do magazynu drobnicowego (przeładunkowego) należącego do Spółki. Każda przesyłka sprzedawana jest do Polski na warunkach dostawy DDP (koszt transportu do finalnego odbiorcy pokrywa nadawca towaru), a jej transport na całej trasie (także na odcinku magazyn Spółki – odbiorca finalny) odbywa się na podstawie jednego listu przewozowego CMR. Na liście przewozowym obaj przewoźnicy potwierdzają w polach 15 i 16 fakt świadczenia usługi transportowo spedycyjnej. CMR zawiera również adnotację, że towar będący przedmiotem usługi podlegał odprawie importowej w Niemczech. Wg oświadczenia Spółki, transportowany towar został odprawiony w procedurze importu w Niemczech.

Spółka za wykonaną usługę (transport na odcinku krajowym: magazyn drobnicowy – odbiorca finalny) obciąża zgodnie z warunkami dostawy DDP swojego partnera ze Szwajcarii.

Spółka zwróciła się z zapytaniem, z jaką stawką podatku od towarów i usług należy wystawić w tym przypadku fakturę...

Spółka stoi na stanowisku, iż świadczoną usługę należy traktować jako usługę stanowiącą część usługi transportu międzynarodowego i zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług opodatkować stawką podatku w wysokości 0%. Dokumentem stanowiącym dowód świadczenia usługi transportu międzynarodowego, zgodnie z art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest list przewozowy CMR, z którego jednoznacznie wynika, iż w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania (Szwajcaria) do miejsca przeznaczenia (Polska) nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim. Jednocześnie nie ma zastosowania przepis art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Przez usługi te rozumie się m.in. przewóz lub inny sposób przemieszczenia towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju (art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy). Z kolei na podstawie § 7 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem, obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do usług transportu towarów, jeżeli transport ten wykonywany jest w całości na terytorium kraju i stanowi część usługi transportu międzynarodowego. Tak właśnie jest w przedstawionym stanie faktycznym – chociaż Spółka transportuje towar wyłącznie na odcinku krajowym, odbywa się to jednak w ramach jednego zlecenia – przewozu towaru z miejsca nadania w Szwajcarii do miejsca ostatecznego przeznaczenia w Polsce, co potwierdzają warunki dostawy towarów (DDP) oraz międzynarodowy list przewozowy CMR.

Wymienione dokumenty, wraz z fakturą wystawioną przez Spółkę, są dowodami świadczenia usług transportu międzynarodowego, wymaganymi na podstawie przepisów art. 83 ust. 5 pkt 1 ustawy. W opisanym stanie faktycznym są one wystarczające do skorzystania z obniżonej stawki podatku. W omawianej sytuacji nie ma zastosowania przepis art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy stanowiący, że w przypadku towarów importowanych, oprócz powyższych dokumentów, wymagany jest dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy import towarów zostaje dokonany na terenie kraju (w Polsce powstaje dług celny w przywozie). Tylko wówczas import podlega regulacjom zawartym w ustawie odnośnie powstania obowiązku podatkowego, podstawy opodatkowania oraz zasad wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów. Dokonanie importu na terenie innego państwa członkowskiego wyklucza stosowanie przepisu art. 83 ust. 5 pkt 2 ustawy.

Mając powyższe na uwadze należało uznać stanowisko Podatnika w sprawie za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj