Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-F/415-6/05/z
z 7 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-F/415-6/05/z
Data
2005.06.07



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
lokal mieszkalny
prawa majątkowe
zbycie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Czy z tytułu dokonanej dniu 14.05.2003r. sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, objętego w dniu 15.09.2000 r. jako lokal zamienny, podatniczka jest zobowiązana uiścić zryczałtowany podatek dochodowy?


Podatniczka w dniu 26.01.2005r. (data wpływu) wystąpiła do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu z wnioskiem o interpretację przepisów prawnych dotyczących zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu uzyskanego ze sprzedaży w dniu 14.05.2003r. praw majątkowych. We wniosku tym podatniczka wskazała, że w dniu 29.01.1991r. nabyła własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie gdy - z uwagi na zły stan techniczny budynku, w którym znajdował się ww. lokal mieszkalny, spółdzielnia ( na wniosek Inspektora Nadzoru Budowlanego) podjęła decyzję o jego rozbiórce - podatniczka za pośrednictwem i zgodą spółdzielni mieszkaniowej, po dokonaniu dopłaty wkładu budowlanego objęła w dniu 15.09.2000r. lokal zamienny, który następnie sprzedała w dniu 14.05.2003r. a uzyskane środki pieniężne przekazała na cele mieszkaniowe. Wobec powyższego podatniczka zwróciła się do organu podatkowego pierwszej instancji z zapytaniem, czy z tytułu dokonanej dniu 14.05.2003r. sprzedaży nabytego w drodze zamiany własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jest zobowiązana uiścić zryczałtowany podatek dochodowy. Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, podatniczka wyraziła opinię, iż z uwagi na fakt, że nabycie sprzedanego mieszkania nastąpiło w drodze zamiany a nie kupna i było zaproponowane przez spółdzielnię a nie jedynie z własnej woli, nie jest zobowiązana do uiszczenia zryczałtowanego podatku dochodowego.

Organ podatkowy pierwszej instancji, w oparciu o przedstawiony przez stronę stan faktyczny, postanowieniem wyjaśnił podatniczce, że wobec nabycia własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w dniu 15.09.2000r. stosownie do treści przepisu art. 10 ust.1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. Nr 14, poz.176 z późn. zm/ , iż uzyskany w dniu 14.05.2003r. przychód ze zbycia przedmiotowego prawa stanowi źródło przychodu, bowiem zbycie tego prawa nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie. W konsekwencji podkreślił, że uzyskany z tego tytułu przychód podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Na postanowienie to podatniczka złożyła zażalenie podnosząc, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego prawa - jej zdaniem - nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, ponieważ transakcja nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie została dokonana w formie zamiany - jak to przyjął organ podatkowy lecz przydziału ze spółdzielni mieszkaniowej. Tym samym strona nie zgadza się z wyrażonym w postanowieniu stanowiskiem, że „zamiana jest formą nabycia”. Jej zdaniem w sytuacji „pozbawienia jej mieszkania (rozbiórka budynku)”, spółdzielnia jako właściciel tego budynku, miała obowiązek zaoferować stronie „lokal zamienny”. Wobec tego, zdaniem podatniczki, pięcioletni okres warunkujący zwolnienie uzyskanego dochodu od zryczałtowanego podatku dochodowego powinien być liczony od daty nabycia mieszkania, które zostało przeznaczone do rozbiórki, a nie od daty uzyskania lokalu zamiennego, gdyż „mieszkanie zamienione było kontynuacją przydziału z 1991r.”

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Z załączonego do wniosku podatniczki pisma Spółdzielni Mieszkaniowej wynika, że z uwagi na zły stan techniczny budynku, w którym podatniczka posiadała własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zarząd ww. spółdzielni, w związku z wystosowaną przez innego członka spółdzielni propozycją zamiany mieszkania, poinformował stronę o możliwości trójzamiany tj. możliwości objęcia wskazanego lokalu za dopłatą różnicy między wymaganym a wniesionym wkładem budowlanym. Następnie w wyniku dokonanej transakcji zamiany w dniu 15.09.2000r. podatniczka objęła własnościowe spółdzielcze prawo do innego lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie ma przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r. (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który stanowi, że źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego <...> – jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Z treści wyżej wymienionego przepisu wynika, że przez „nabycie” należy rozumieć również uzyskanie prawa w drodze zamiany.

Zgodnie z przepisem art.603 Kodeksu cywilnego, przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony przez podatniczkę stan faktyczny stwierdzić należy, że nabycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, które zostało zbyte w dniu 14.05.2003 r., nastąpiło w dniu 15.09.2000r. Zatem, stosownie do dyspozycji zawartej w wyżej wymienionym przepisie art.10 ust.1 pkt 8 lit.b cyt. ustawy, pięcioletni okres powodujący, że uzyskany ze sprzedaży dochód nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym, należy liczyć od daty objęcia własnościowego spółdzielczego prawa do zamiennego lokalu mieszkalnego, jak to przyjął organ podatkowy pierwszej instancji.

Podkreślić również należy, że przepisy prawne mające zastosowanie w przedstawionym przez podatniczkę stanie faktycznym, nie odnoszą się do przyczyny nabycia bądź zamiany. Tym samym fakt, że zamiana nastąpiła z przyczyn od niej niezależnych, nie ma wpływu na dokonane rozstrzygnięcie.

Końcowo, z uwagi na złożone we wniosku z dnia 21.01.2005r. oświadczenie, że uzyskane z przedmiotowej sprzedaży środki finansowe podatniczka przekazała na cele mieszkaniowe, organ podatkowy drugiej instancji zauważa, iż stosownie do treści przepisu art. 21. ust. 1 pkt 32 lit. a ww. ustawy o podatku dochodowym, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży m. in. praw majątkowych, w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na własne cele mieszkaniowe wymienione enumeratywnie w tym przepisie.

Niniejsza interpretacja prawa podatkowego została wydana w oparciu o przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj