Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-3/423/3/32/JW/2005
z 13 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I-3/423/3/32/JW/2005
Data
2005.07.13



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
odsetki
odsetki od pożyczki
udziałowiec
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zakup towarów


Pytanie podatnika
Czy Spółka jako płatnik jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od odsetek od pożyczki udzielonej przez udziałowca niemieckiego na spłatę zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw towarów handlowych dokonanych przez tego udziałowca?


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 i art. 216 i 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem Płatnika, z dnia 19 kwietnia 2005 r. (sporządzonym w dniu 15 kwietnia 2005 r.), uzupełnionym w dniach 13, 18 i 19 maja 2005 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w przedmiocie opodatkowania odsetek od pożyczki udzielonej przez firmę w Niemczech.


Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górzepodziela stanowisko Wnioskodawcyw przedstawionym we wniosku stanie faktycznym.


U Z A S A D N I E N I E


I. Stan faktyczny:


Wnioskodawca w złożonym wniosku oraz w uzupełnieniach do złożonego wniosku, przedstawił następujący stan faktyczny:


Spółka uzyskała długoterminową pożyczkę na spłatę zobowiązań krótkoterminowych z tytułu dostaw towarów handlowych, od udziałowca firmy (posiadającego w kapitale sp. z o.o. w Polsce ponad 25 % udziałów), z siedzibą w Niemczech będącej dostawcą towarów handlowych. Łączna kwota zadłużenia na dzień 31.12.2004 r. z tytułu pożyczki wynosiła 2.900.000,00 EURO. Wnioskodawca przedstawił certyfikat rezydencji pożyczkodawcy oraz umowę pożyczki, z której wynika (§ 2 umowy), że firma stawia do dyspozycji pożyczkobiorcy kwotę na pokrycie zobowiązań krótkoterminowych z tytułu zakupu towarów handlowych od pożyczkodawcy.


II. Pytanie Podatnika


Czy od odsetek od ww. pożyczki Wnioskodawca, jako Płatnik zobowiązany jest do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zapłaty odsetek Spółce niemieckiej...


III. Stanowisko Podatnika


Zdaniem Wnioskodawcy Spółka, jako Płatnik nie jest zobowiązana w momencie wypłaty odsetek do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od odsetek od przedmiotowej pożyczki. Zdaniem Spółki odsetki te podlegają opodatkowaniu przez firmę w Niemczech.


IV. W odpowiedzi na powyższe Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia, że w powyższej sprawie zastosowanie mają następujące przepisy art. 26 ust. 1, art. 21 ust 1 pkt 1, ust. 2, ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), oraz postanowienia umowy zawartej między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w dniu 14 maja 2003 r., w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatku od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz.90).


Zgodnie z brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 od przychodów, m.in. z odsetek, ustala się w wysokości 20 % przychodów. Zgodnie z przepisami art. 26 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane jako płatnicy pobierać z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika do celów podatkowych, uzyskanym od niego zaświadczeniem (certyfikat rezydencji), wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej.


Jednocześnie zgodnie z art. 21 ust. 2 powyższej ustawy przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Art. 11 ust. 1 tej umowy stanowi, że odsetki które powstają w Umawiającym się państwie i są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże zgodnie z art. 11 ust. 2 cyt. umowy takie odsetki mogą być także opodatkowane w Umawiającym się państwie, w którym powstają, i zgodnie z ustawodawstwem tego państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do odsetek ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się państwie, to podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5 % kwoty brutto tych odsetek. Przepis art. 11 ust. 3 lit. d) umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowi, iż bez względu na postanowienia ust. 2 odsetki, o których mowa w ust. 1 podlegają opodatkowaniu tylko w Umawiającym się państwie, w którym odbiorca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę, jeżeli odbiorca jest osobą uprawnioną do odsetek i jeżeli takie odsetki są wypłacane m.in. w związku ze sprzedażą na kredyt towarów przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu przedsiębiorstwu. Wprawdzie w doktrynie prawa cywilnego istnieją spory co do charakteru umowy kredytowej i jej relacji w stosunku do umowy pożyczki jednak nie powinny one rzutować na zobowiązania podatkowe. Zdaniem Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego z siedzibą w Zielonej Górze art. 11 ust. 3 lit. d) umowy wskazuje na jakąkolwiek formę zapłaty z terminem płatności przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu przedsiębiorstwu za towar, bez względu na charakter prawny umowy, z której zapłata ta wynika.


Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, że:

  • pożyczkodawca udzielił pożyczki pożyczkobiorcy na pokrycie zobowiązań krótkoterminowych z tytułu zakupu towarów handlowych od pożyczkodawcy,
  • Spółka w Polsce posiada certyfikat rezydencji wystawiony przez niemiecką administrację podatkową pożyczkodawcy.


Wobec powyższego słuszne jest stanowisko Spółki, że Wnioskodawca jako Płatnik nie jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych z tytułu zapłaty odsetek Spółce niemieckiej z tytułu przedmiotowej pożyczki.


Niezależnie od powyższego Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze zwraca uwagę na treść art. 11 ust. 7 cyt. umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, z którego wynika, że jeżeli w wyniku szczególnych powiązań między płatnikiem a osobą uprawniona do odsetek lub nimi a osobą trzecią, kwota odsetek, mających związek z roszczeniem wynikającym z długu, z tytułu którego są wypłacane, przekracza kwotę, którą płatnik i osoba uprawniona do odsetek uzgodniliby bez takich powiązań, wówczas postanowienia tego artykułu stosuje się tylko do tej ostatniej wymienionej kwoty. W takim przypadku nadwyżka ponad wymienioną kwotę podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawodawstwem każdego Umawiającego się Państwa i z uwzględnieniem innych postanowień przedmiotowej umowy.


Ponadto Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uprzejmie wskazuje, że od 1 stycznia 2005 r. w ustawie od podatku dochodowym od osób prawnych dodano do art. 21 ust. 3-8, które weszły w życie z dniem 1 lipca 2005 r. Nowelizacji dokonano ustawą z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 254, poz. 2533).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj