Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZD/423-1/05
z 25 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/423-1/05
Data
2005.08.25



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
fundusz remontowy
informacja podatkowa
spółdzielnie mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy zwrot wydatków z funduszu remontowego z tyt. wymiany okien jest dla członka spółdzielni dochodem opodatkowanym podatkiem dochodowym oraz czy z tego tytułu Spółdzielnia jest zobowiązana do wystawienia deklaracji PIT-8C, informującej o przychodach podatników (członków) z innych źródeł?


W przedmiotowym wniosku Spółdzielnia informuje, że wymiana stolarki okiennej należy do jej obowiązków, finansowanych z funduszu remontowego. Członkowie spółdzielni mogą, na własny koszt, w uzgodnieniu ze Spółdzielnią, dokonywać samodzielnie wymiany okien, uzyskując w tym momencie częściowy zwrot poniesionych kosztów. Pozostałą część poniesionych kosztów Spółdzielnia zwraca z funduszu remontowego członkom, w czasie, gdy w danym budynku, zgodnie z przyjętym harmonogramem prac, okna są wymieniane przez Spółdzielnię. Członkowie, dokonując samodzielnie wymiany okien, korzystają z ulgi remontowej w podatku dochodowym od osób fizycznych, w momencie poniesienia przez nich całości kosztów wymiany.
W związku z powyższym Płatnik zwrócił się z prośbą o interpretację, czy odzyskane w ten sposób środki finansowe są dla członka spółdzielni dochodem opodatkowanym ww. podatkiem oraz, czy z tego tytułu Spółdzielnia jest zobowiązana do wystawienia deklaracji PIT-8C, informującej o przychodach podatników (członków) z innych źródeł.

Działając na podstawie art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu, uprzejmie informuje:

W przypadku otrzymania przez członka spółdzielni zwrotu wydatków poniesionych przez niego na wymianę okien w lokalu, kwota otrzymanego zwrotu stanowi przychód podlegający opodatkowaniu z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm.). Kwotę tę podatnik jest obowiązany uwzględnić w zeznaniu podatkowym, składanym za rok, w którym zwrot otrzymał.
Zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy, za przychody z innych źródeł, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, niektóre dotacje (subwencje), dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 (dotyczących przychodów z wykonywanej pracy, z działalności wykonywanej osobiście, z działalności gospodarczej i z kapitałów pieniężnych)oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Na podstawie art. 27a ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w 2003r. - podatek dochodowy od osób, na których ciążył nieograniczony obowiązek podatkowy, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe. Wydatki te winny być przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Przepis art. 12 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003r., Nr 202, poz. 1956 ze zm.), stanowi, że wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004-2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Zgodnie z artykułem 27a ust. 14 ww. ustawy, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, a następnie po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem, gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu, do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone.
Artykuł 45 ust. 3a pkt 1 ww. ustawy stanowi zarazem, że w przypadku określonym w wyżej cytowanym artykule 27a ust. 14 - podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności.

W przypadku podatników, do których w związku z otrzymanym zwrotem, mają zastosowanie ww. przepisy, uwzględnienie przedmiotowego zwrotu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, na druku PIT-36, może nastąpić w dwojaki sposób tj.:
1.w całości w wierszu "Inne źródła (...) w części "dochody/straty ze źródeł przychodów" albo
2.w wysokości 19% otrzymanego zwrotu, jeżeli w latach ubiegłych kwota w tej wysokości stanowiła podstawę wyliczenia kwoty przysługującego odliczenia z tytułu poniesienia wydatków remontowo-modernizacyjnych.

Informację na druku PIT-8C, na podstawie art. 42a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, sporządzają osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, dokonujące wypłaty należności lub świadczeń określonych w art. 20 ust. 1 wyżej powołanej ustawy, od których nie są obowiązane do pobrania zaliczek na podatek lub pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.
W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, wypłacone kwoty członkom spółdzielni z tytułu zwrotu wydatków poniesionych przez nich na wymianę okien w lokalu, potraktować należy zatem jako przychód z innych źródeł i sporządzić informację PIT-8C.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania i jest wiążąca do czasu zmiany przepisów, na podstawie których została wydana.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj