Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D6/443-40/05
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D6/443-40/05
Data
2005.08.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy dochody, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?


Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 08.06.2005 r. wpłynął wniosek Podatnika uzupełniony w dniu 01.07.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2005 r. Podatnik będzie osiągał przychody na podstawie powołania do składu zarządu spółki prawa handlowego jako przychody z działalności wykonywanej osobiście a wynikające z art. 13 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2002r Nr 14 poz. 176 z późn. zm.). Z mocy powołania pomiędzy Podatnikiem a Spółką powstaną prawne więzy tworzące stosunek prawny (na podstawie powołania - bez umowy) co do warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności wykonania tych czynności. Z mocy zapisu art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zlecający - Spółka odpowiedzialna jest wobec Urzędu Skarbowego za pobranie i odprowadzanie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych tak więc spełniony jest warunek odpowiedzialności zlecającego - Spółki wykonanie tych czynności wobec osób trzecich o czym stanowi zapis art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług (w tym przypadku wobec urzędu skarbowego). Przychody z tytułu powołania nie będą związane z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą.

Zapytanie dotyczy: Czy dochody, o których mowa w art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w świetle powyższego wyjaśnienia podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?
Zajęto następujące stanowisko: Osiągane przychody na mocy art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 15 ust. 3 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości Naczelnik Urzędu Skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Podatnikami w świetle art. 15 ust. 1 cyt. ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Z kolei działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 w/w ustawy). Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 3 pkt. 3 nie uznaje się natomiast czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2002 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Stosownie do art. 13 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się również wyszczególnione w pkt 7 przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W przypadku powołania do składu zarządu spółki prawa handlowego, powstają pomiędzy tym członkiem zarządu spółki a spółką prawne więzy tworzące stosunek prawny co do warunków wykonania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Biorąc pod uwagę w/w stan prawny, przedstawiony w zapytaniu stan faktyczny sprawy oraz zapytanie podatnika, stwierdzić należy, że przychody z osobiście wykonywanej działalności z tytułu powołania do składu zarządu spółki (art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f.) w świetle art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Załączników złożonych do pisma nie poddano ocenie.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj