Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdyni
PW-2/4111-415/0005/I/1620/05
z 30 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PW-2/4111-415/0005/I/1620/05
Data
2005.03.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
cesja
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
1. Czy może odliczyć kwoty wpłacone do dnia cesji na rachunek oszczędnościowo-kredytowy w kasie mieszkaniowej?
2.Czy może odliczyć ulgę mieszkaniową pozostająca do odliczenia z lat poprzednich?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie wydatków mieszkaniowych (wpłaty do kasy mieszkaniowej), cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz syna, a także zasad dokonania odliczeń, które nie znalazły pokrycia w podatku w latach poprzednich

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik oszczędzający w kasie mieszkaniowej i korzystający z odliczeń od podatku z tego tytułu za lata 2001 do 2003,w maju 2004r. przeniósł uprawnienia do tego rachunku na rzecz syna.

  1. Czy w zeznaniu podatkowym za rok 2004 mogę ująć odliczenia na kasę mieszkaniową w kwotach wydatkowanych do maja 2004 a jednocześnie czy syn może sobie ująć wydatki na kasę mieszkaniową poniesione od maja 2004...
  2. Czy ulga mieszkaniowa pozostająca do odliczenia z poprzednich lat (ulga większa niż podatek) pozostanie do odliczenia przeze mnie czy przez syna...

Podatnik stoi na stanowisku, że zachowuje ulgę nabytą z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej i ma prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych do maja 2004r. na wpłatę do kasy mieszkaniowej oraz że kwotę odliczeń, która nie znalazła pokrycia w podatku obliczonym za lata poprzednie będzie mógł odliczyć Podatnik (pismo z dnia 09.02.2005r.).

Ad.1.

Stosownie do treści art. 4 ust. 3 ustawy z dn. 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) cyt.: „podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed 1 stycznia 2002r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy”.

Art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r. stanowił iż: podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-17, jeżeli w roku podatkowym podatnik systematycznie gromadził oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z treścią art. 27a ust.13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2001r. Podatnik nie tracił prawa do ulgi gdy przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo–kredytowego na rzecz dzieci własnych lub przysposobionych.

W maju 2004r. Podatnik wniósł ostatnią wpłatę do kasy mieszkaniowej, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na syna. Stosownie do art. 6 ust. 1 w/wym ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r., Podatnik ten nie utracił prawa do ulgi podatkowej z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, a zatem ma prawo do odliczenia od podatku kwot wpłaconych do maja 2004r. na rachunek oszczędnościowo–kredytowy w kasie mieszkaniowej.

Ad. 2.

W odniesieniu do pytania drugiego, należy zauważyć, iż zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. a)-f) i pkt 2 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.

Zatem w przypadku, gdy Podatnik nie korzysta z innych odliczeń mieszkaniowych, jest obowiązany do wykazania w zeznaniu za 2004r. i lata następne kwoty odliczeń dokonanych z tytułu wpłat na rachunek oszczędnościowo–kredytowy w kasie mieszkaniowej tylko wówczas, gdy odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za lata wcześniejsze i Podatnik nadal dokonuje odliczeń z tego tytułu.

Wobec powyższego stanowisko Pana wyrażone w piśmie z dnia 09.02.2005r. dotyczące wydatków mieszkaniowych (wpłaty do kasy mieszkaniowej), cesji uprawnień do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz syna, a także zasad dokonania odliczeń, które nie znalazły pokrycia w podatku w latach poprzednich jest prawidłowe.

Ponadto tut. Organ informuje, iż nie udzielił odpowiedzi na pytania dotyczące spraw syna Podatnika, gdyż zgodnie z art.14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj