Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-314/04/CIP/01
z 24 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-314/04/CIP/01
Data
2004.05.24



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi związane z kulturą
wypoczynek
zakwaterowanie
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
W ocenie podatnika, świadczenie usług prowadzenia zajęć tanecznych i form dobrego zachowania oraz organizacji imprez dla dzieci, zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, jako świadczenie usług bezpośrednio związanych z kulturą.
Natomiast organizacja obozowisk wypoczynkowo-tanecznych dla dzieci /PKWiU 55.2/, zdaniem podatnika, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7%, jako usługa wymieniona w pozycji 140 załącznika nr 3 do w/w ustawy.
Podatnik zwraca się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości powyższego stanowiska.


Stan faktyczny

Podatnik, w ramach prowadzonej działalności, świadczy usługi w zakresie:

–prowadzenia zajęć tanecznych PKWiU 92.34.1 /zajęcia w zakresie różnych form tańca i form dobrego zachowania, czyli usługi związane z kulturą/;

–organizacji imprez dla dzieci PKWiU 92.34.1 /kulturalne imprezy okolicznościowe dla dzieci/;

–organizacji krajowych obozowisk wypoczynkowo-tanecznych dla dzieci PKWiU 55.23.11.

Ocena prawna stanu faktycznego

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535/, zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT ustanowione zostało zwolnienie od podatku dla usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 11 w/w załącznika zamieszczono usługi oznaczone symbolem PKWiU ex 92, tj. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

1)usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2)usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3)usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4)wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (92.5),

6)działalności agencji informacyjnych,

7)usług wydawniczych,

8)usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Jak zaznaczono w objaśnieniach zwolnienie od podatku usług związanych ze sportem dotyczy wyłącznie usług świadczonych przez podmioty, które nie mają jako celu systematycznego dążenia do osiągania zysków, zaś wszelkie zyski, które mimo wszystko osiągną, przeznaczą na utrzymanie lub poprawę świadczonych usług.

Jeżeli zatem świadczone przez podatnika usługi prowadzenia zajęć tanecznych oraz organizacji imprez dla dzieci zostały prawidłowo zaklasyfikowane do grupowania PKWiU ex 92 - usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem, i jednocześnie nie są usługami wymienionymi w 1-8 poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, to korzystają one ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 przywołanej ustawy.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. Załącznik nr 3 do ustawy w pozycji 140 wymienia usługi o symbolu PKWiU ex 55.2 usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich /PKWiU ex 55.23.15/.

Usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci, oznaczone symbolem PKWiU 55.23.11 mieszczą się w ramach grupowania wymienionego w pozycji 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Stwierdzić zatem należy, iż jeżeli podatnik prawidłowo zaklasyfikował świadczone usługi do grupowania ex 55.2 to świadczenie tych usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 7%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj