Interpretacja Urzędu Skarbowego w Starachowicach
PDF 411-415/10/05
z 10 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDF 411-415/10/05
Data
2005.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Starachowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga budowlana
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy można zrzec się uprawnień wynikających z Dużej Ulgi Budowlanej w celu skorzystania z Ulgi Odsetkowej ?


W dniu 01.07.2005 r. do tut. urzędu skarbowego wpłynął wniosek podatnika z dnia 29.06.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W dniu 03.08.2005 r. wpłynęło pismo uzupełniające w/w wniosek z dnia 29.06.2005 r. zawierające między innymi stanowisko Podatnika w sprawie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

W 1998 roku otrzymał Pan pozwolenie na budowę, poprzez adaptację strychu w budynku wielorodzinnym. W roku tym zakupił Pan okna dachowe za kwotę 4 458,50 zł. Składając zeznanie podatkowe na formularzu PIT-32 za 1998 rok dokonał Pan odliczenia od podatku z w/w tytułu. W latach następnych nie poniósł Pan z tytułu „Dużej Ulgi Budowlanej” żadnych wydatków, wygasło też pozwolenie na budowę. W czerwcu 2005 roku nabył Pan (akt notarialny) na rynku pierwotnym od developera mieszkanie, na zakup którego zaciągnął Pan kredyt w wysokości 200 tys. zł.

Stanowisko Pana w sprawie:
Złożenie korekty zeznania za 1998 r. oraz uregulowanie zaległego zobowiązania podatkowego wraz z odsetkami za zwłokę za rok 1998 w części dotyczącej odliczeń z tytułu rozpoczęcia adaptacji strychu, tym samym zrzeczenie się wszelkich uprawnień wynikających z tzw. „Dużej Ulgi Budowlanej” daje możliwość skorzystania z tzw. „Ulgi Odsetkowej”.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach stwierdza, co następuje:
Stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:
1. budową budynku mieszkalnego, albo
2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie, spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.
Jednocześnie ust. 2 pkt 7 powołanego wyżej artykułu 26b stanowi, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1 stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:
a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
b) budowę budynku mieszkalnego,
c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego, w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Powołany powyżej przepis wyklucza zatem możliwość odliczenia spłacanych odsetek od kredytu (pożyczki) w sytuacji, gdy podatnik korzystał (lub nadal korzysta w związku z tzw. prawami nabytymi) z odliczeń mieszkaniowych, które do końca 2001 roku przewidywała ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W sytuacji, gdy podatnik dokona korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystał z odliczeń mieszkaniowych, w myśl art. 81 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa oraz ureguluje zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę, tzn. faktycznie nie skorzystał z wymienionych powyżej ulg podatkowych, ponieważ poniósł finansowe konsekwencje związane z zapłaceniem w latach ubiegłych niższego podatku, tym samym nie dochodzi do spełnienia dyspozycji art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W Pana sytuacji nie jest to możliwe, ponieważ, stosownie do art. 70 § 1 w/w ustawy - Ordynacja podatkowa, zobowiązanie podatkowe za 1998 r. przedawniło się z dniem 31.12.2004 r.
W świetle powyższego, zdaniem tut. organu podatkowego, stanowisko Pana jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj