Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-0063/05/JW
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-0063/05/JW
Data
2005.07.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
obowiązek podatkowy
sprzedaż gruntów
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy Gmina będzie zwolniona z obowiązku odprowadzania podatku VAT w wysokości 22% z tytułu sprzedaży gruntu na rzecz jego użytkownika wieczystego tj. spółdzielni mieszkaniowej. Grunt jest zabudowany budynkami mieszkalnymi wybudowanymi w latach 80-tych, które stanowią własność użytkownika wieczystego tj. spółdzielni mieszkaniowej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku nr MGR/72241-9/5/05/KP z dn. 12.04.2005 r. (14.04.2005 r. data wpływu do tut. organu podatkowego) uzupełnionym pismem nr MGR/72241-9/5/05/KP z dn. 16.05.2005 r. (20.05.2005 r. data wpływu do tut. organu podatkowego) w części dot. pytania nr 1 - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT oraz nie podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy gruntu na rzecz użytkownika wieczystego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14.04.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej wpłynął wniosek Podatnika – o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Powyższy wniosek został uzupełniony pismem nr MGR/72241-9/5/05/KP z dnia 16.05.2005 r. (20.05.2005 r. data wpływu do tut. organu podatkowego).Jak stanowi art. 14a par. 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a par. 4 cytowanej wyżej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w par. 1, następuje w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia mieszkaniowa jako użytkownik wieczysty gruntów stanowiących własność Gminy wystąpiła o nabycie gruntów na własność w trybie bezprzetargowym, przewidzianym w art. 37 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Grunty są zabudowane budynkami mieszkalnymi wzniesionymi przez spółdzielnię mieszkaniową w latach 80-tych i stanowią odrębną od gruntu własność tej spółdzielni. Wniosek Spółdzielni o nabycie na własność prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej pod budynkami mieszkalnymi umotywowany jest zamiarem ustanowienia odrębnej własności lokali na rzecz członków w ramach realizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych tj. przeniesieniem własności lokali wraz z udziałem w prawie własności gruntu.

Własne stanowisko Podatnika w sprawie:

Zdaniem Podatnika sprzedaż gruntu na rzecz użytkownika wieczystego na podstawie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami jest dostawą towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 powołanej ustawy zwalnia się od podatku towary używane pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W omawianym przypadku budynki znajdujące się na gruntach są towarem używanym, gdyż od zakończenia budowy minęło 5 lat i w stosunku do tego towaru nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, i w tej sytuacji czynność sprzedaży gruntu na rzecz jego użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ocena prawna:

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem” podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl natomiast art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku VAT ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Ponadto zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o podatku VAT stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.Zatem od 1 maja 2004 r. grunt jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT, i podlega opodatkowaniu VAT.Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.Ponadto dostawa gruntu wraz z budynkiem jest opodatkowana w zależności od: jeżeli przedmiotem dostawy jest budynek wraz z gruntem trwale z nim związanym to wówczas dostawa jest opodatkowana wg właściwej stawki odnoszącej się do dostawy budynku w zależności od jego charakteru tj. budynek będący towarem używanym, budynek mieszkalny, użytkowy, będący przedmiotem obrotu pierwotnego, lub wtórnego.

Natomiast sama dostawa gruntu jest opodatkowana stawką podstawową tj. 22% z wyjątkiem gruntów niezabudowanych – niebędących gruntami budowlanymi czy też przeznaczonymi pod zabudowę. Zatem dostawa gruntu zabudowanego bez jednoczesnej dostawy budynków na gruncie posadowionym - podlega opodatkowaniu stawką 22% w myśl art. 41 ust. 1 ww. ustawy o VAT.W przedmiotowej sprawie zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym dostawa będzie dotyczyć samych gruntów, na których są wzniesione budynki mieszkalne stanowiące odrębną własność użytkownika wieczystego tj. gruntu zabudowanego lecz bez jednoczesnej dostawy budynków.

Reasumując w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Podatnika przedstawionego we wniosku, iż w przestawionej sytuacji skoro budynki znajdujące się na gruntach są towarem używanym to w tej sytuacji ma zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku VAT oraz iż sprzedaż gruntu na rzecz użytkownika wieczystego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - gdyż w przedstawionej sytuacji gmina dokonuje jedynie dostawy gruntu, natomiast posadowione na tym gruncie budynki mieszkalne stanowią własność użytkownika wieczystego gruntu – zatem w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 dotyczący zwolnienia z podatku VAT dostawy towarów używanych – albowiem budynek wzniesiony na gruncie stanowi odrębny od gruntu przedmiot własności czyli dostawa gruntu nie nastąpi przez Gminę z jednoczesną dostawą tych budynków – zatem nie ma zastosowania również art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a par. 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.W przypadku zmiany przepisów interpretacja stanie się nieaktualna.Zgodnie z art. 14b par. 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj