Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/upo-443-66/05/RK
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/upo-443-66/05/RK
Data
2005.08.05



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Ordynacja podatkowa


Słowa kluczowe
doradca podatkowy
podpis
składanie deklaracji


Pytanie podatnika
• Osoba uprawniona do podpisywania deklaracji PIT-5, PIT-4, PIT-5L i VAT-7 oraz zgłoszeń identyfikacyjnych NIP-1, NIP-2, NIP-3.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, Panu X, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, w zakresie osób uprawnionych do składania podpisu na deklaracjach podatkowych i zgłoszeniach identyfikacyjnych, oceniając stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.06.2005r., o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:Firma zleciła prowadzenie ksiąg podatkowych, wyliczanie zobowiązań i składanie deklaracji wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu, prowadzonemu przez doradcę podatkowego wpisanego na listę Ministra Finansów. Z zawartej umowy wynika, iż doradca ma prawo podpisywać za Pana X deklaracje i składać je w urzędzie skarbowym. Urząd Skarbowy stwierdził, iż deklaracje PIT-5, powinny być podpisywane przez podatnika, jednocześnie doradca nadal składał i podpisywał deklaracje VAT-7.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, iż zgodnie z art. 95 § 1 k. c. z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Zgodnie z art. 95 § 2 k. c. czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania, pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Prawo do reprezentowania podatnika przed urzędem skarbowym, wynika również z dyspozycji art. 137 ust. 1 ustawy – Ordynacja podatkowa, gdzie stwierdza się, że pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Doradca podatkowy może sam uwierzytelnić odpis udzielonego mu pełnomocnictwa. W związku z powyższym Podatnik stoi na stanowisku, iż jeżeli upoważni doradcę podatkowego do podpisywania w swoim imieniu deklaracji i informacji składanych do Urzędu, to deklaracja zostanie złożona prawidłowo, a doradca ma prawo podpisać za niego każdą deklarację, czy informację. Zdaniem Podatnika nie jest konieczne enumeratywne wymienianie w udzielonym doradcy pełnomocnictwie wszystkich deklaracji, którymi posługuje się podatnik.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (art. 99 ust. 1) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 44 ust. 6) stanowią, iż deklaracje podatkowe składają podatnicy. Deklaracje te składane są wg ustalonego wzoru w wydanych na podstawie delegacji ustawowych przepisach wykonawczych. Wzór deklaracji VAT-7 reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 maja 2004r. – zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług. Deklaracja ta w poz. 63 zawiera zapis „podpis (i pieczątka) podatnika lub osoby reprezentującej podatnika”.

Wzór deklaracji PIT- 5 i PIT – 5L i PIT – 4 reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2004r. – zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych, obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. We wzorze deklaracji PIT – 5 (część O formularza ) i PIT-5L (część J formularza) wskazano „oświadczenie i podpis podatnika - oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnie z rzeczywistością i przez to narażenie na uszczuplenie podatku”, natomiast we wzorze deklaracji PIT-4 (poz. 57) wskazano „podpis (i pieczątka) osoby odpowiedzialnej za obliczenie i pobranie podatku”.

Reasumując: określone formularze druków są formularzami urzędowymi, stąd też należy ściśle przestrzegać treści zawartych w nich oświadczeń. Deklaracje podatkowe są dowodami pełniącymi szczególne funkcje ponieważ informują organ podatkowy o wysokości należnego budżetowi świadczenia, są oświadczeniem wiedzy, a nie woli podatnika. Winy być prawdziwe pod rygorem skutków prawnych. Stąd też deklaracje: 1. PIT-5, PIT-5L podpisuje wyłącznie podatnik, 2. PIT-4 podpisuje osoba odpowiedzialna za obliczenie i pobranie podatku, którą może być pełnomocnik jeżeli powierzone zostaną mu obowiązki związane z obliczeniem i pobraniem podatku,3. VAT-7 podpisuje podatnik lub osoba reprezentująca podatnika, którą może być pełnomocnik.

Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (art. 5 ust. 4a), zgłoszenia identyfikacyjne (NIP-1, NIP-2, NIP-3), może zostać podpisane przez pełnomocnika, z tym że do zgłoszenia identyfikacyjnego powinna być dołączona uwierzytelniona lub urzędowo poświadczona kopia pełnomocnictwa, w przypadku jednak udzielenia pełnomocnictwa wyłącznie do zgłoszenia identyfikacyjnego, do zgłoszenia dołącza się oryginał pełnomocnictwa.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, iż art. 136 i 137 ustawy Ordynacja podatkowa ma zastosowanie tylko na etapie postępowania podatkowego oraz w ramach dokonywanych przez organ podatkowy czynności sprawdzających.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy – Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj