Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US15/POIII/443/27/05/RCH
z 4 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US15/POIII/443/27/05/RCH
Data
2005.07.04



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
samochód ciężarowy
sprzedaż środków trwałych
zwolnienia z podatku od towarów i usług
zwrot odliczonych lub zwróconych kwot


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży samochodu dostawczego nie posiadającego homologacji, z tytułu nabycia którego podatnik VAT czynny dokonał odliczenia kwoty podatku naliczonego stanowiącej 50% kwoty podatku określonej na fakturze, jest on zobowiązany do zwrotu odliczonej kwoty podatku, jeżeli w momencie sprzedaży tego samochodu podatnik ten korzysta ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT.


Odpowiedź:

Stosownie do przepisu art.106 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm) podatnicy o których mowa w art.15 są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Jednocześnie w §8 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określono, iż faktury oznaczone wyrazami "Faktura VAT" wystawiają zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni posiadający numer identyfikacji podatkowej.

W świetle ww. przepisów wynika , iż podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT jako podatnicy VAT zwolnieni nie mają prawa do wystawiania faktur VAT i naliczania podatku VAT z tytułu wykonanych czynności, gdyż uprawnienie to przysługuje wyłącznie zarejestrowanym i czynnym podatnikom podatku od towarów i usług.

Jednocześnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług jak też przepisy wykonawcze do niej nie przewidują konieczności opodatkowania podatkiem VAT towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy, w przypadku gdy podatnik na podstawie art.113 ust.11 skorzysta ze zwolnienia w podatku VAT.A zatem skorzystanie z przysługującego na mocy art.113 ust.1 cyt wyżej ustawy prawa do zwolnienia od podatku od towarów i usług przez podatnika któremu w chwili nabycia towaru przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego nie nakłada na niego obowiązku dokonania spisu z natury w przypadku towarów , które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy i ich opodatkowania o czym stanowi art.14 tej ustawy.

Odrębną kwestię w przedmiotowej sprawie stanowi korekta podatku naliczonego , o której mowa w at.91 ust.1 ww ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług

Zgodnie z art.91 ust.1 ww. ustawy po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego o którym mowa w art.86 ust.1 jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art.90 ust.2-9 z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art.90 ust.2-7 dla zakończonego roku podatkowego.W myśl art.91 ust.2 ww.ustawy w przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, z wyłączeniem tych, w odniesieniu do których wydatki poniesione na ich nabycie jednorazowo mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, korekty o której mowa w ust.1 podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości w ciągu 10 lat począwszy od roku w którym zostały oddane do użytkowania.Korekty o której mowa wyżej dokonuje się również w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi co wynika z brzmienia art.91 ust.7 ww. ustawy.

Skoro zatem, w chwili kiedy nabył Pan ww. samochód ciężarowy jako podatnik VAT czynny i skorzystał z odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przedmiotowego samochodu, a następnie zmieniło się to prawo, gdyż z dniem 1.01.2005r. stał się Pan podatnikiem VAT zwolnionym jest Pan zobowiązany dokonać jednorazowej korekty "in minus" 4/5 kwoty odliczonego podatku VAT. Korekty tej zgodnie z art.91 ust.3 dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym za który dokonuje się korekty.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj