Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-3/443/33/05
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-3/443/33/05
Data
2005.06.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
paliwo
podatek naliczony
samochód ciężarowy
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Odliczenie podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodu marki MERCEDES-BENZ VITO nie posiadającego świadectwa homologacji?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.04.2005 r. wpłynął Pani wniosek (uzupełniony pismem z dnia 5 maja 2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Podatniczka wraz z mężem zakupiła samochód marki MERCEDES-BENZ VITO dla celów prowadzonej działalności gospodarczej w Lublinie. Nie jest w posiadaniu świadectwa homologacji na tego typu pojazdu. Natomiast z dowodu rejestracyjnego na ten samochód wynika, że jest to samochód ciężarowy, dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi 1000 kg, 5 miejsc siedzących.

Zapytanie Strony dotyczy prawa odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodu marki MERCEDES-BENZ VITO nie posiadającego świadectwa homologacji.

Zajęto następujące stanowisko: Strona uważa, że ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu paliwa do samochodu marki MERCEDES-BENZ VITO.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. nr 8 poz. 60 z 2005 r.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl natomiast art. 88 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5 cytowanej ustawy.

W powołanym art. 86 ust. 3 i 5 ustawy o VAT mowa jest o samochodach osobowych oraz innych pojazdach samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru:

DŁ = 357 kg + n x 68 kg, gdzie

- DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność,
- n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.
Dopuszczalna ładowność pojazdu (DŁ) oraz ilość miejsc (siedzeń), zgodnie z przepisem art. 86 ust. 5 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, określona jest na podstawie wyciągu z homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym.

Z przedstawionego stanu prawnego wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupionego paliwa do napędu samochodu wykorzystywanego w działalności gospodarczej uzależnione jest od łącznego spełnienia dwóch przesłanek:
- wykorzystywania samochodu do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług,
- zaliczenia samochodu do kategorii samochodów ciężarowych.

Z przepisu powołanego art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, skutkował uznaniem pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało uprawnienie, którego podatnik dowodzi, a więc że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona wzorem wymienionym w art. 86 ust. 3 cytowanej ustawy.

W opisanym we wniosku przypadku mamy do czynienia z samochodem o wyższej ładowności (1000 kg) niż określona ze wzoru (697 kg), dlatego też zgodnie z przytoczonym przepisem należy uznać samochód za ciężarowy z możliwością odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa do tego pojazdu i nie ma tu znaczenia data zakupu samochodu.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Informuję ponadto, że powyższe będzie miało zastosowanie do 21 sierpnia 2005 r., bowiem od dnia 22 sierpnia 2005 r. zaczną obowiązywać zasady określone w ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756 z 2005 r.).

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj