Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDB/415-27/RSK/05
z 26 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDB/415-27/RSK/05
Data
2005.07.26



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Czy bezpłatne używanie przez podatnika samochodu ciężarowego otrzymanego od firmy, na rzecz której świadczy usługi tym samochodem, jest dla niego przychodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1,3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 , poz.60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto ocenia stanowisko przedstawione we wniosku podatnika z dnia 25.05.2005r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, jako p r a w i d ł o w e .

UZASADNIENIE

W dniu 25.05.2005r. wpłynął do tut. urzędu wniosek Pana ...... datowany 19.05.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Wniosek zawierał pytanie: "czy bezpłatne używanie przez podatnika samochodu ciężarowego otrzymanego od firmy, na rzecz której świadczy usługi tym samochodem, jest dla niego przychodem z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej"?

Przedstawiono następujący stan faktyczny :

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Ma zamiar podpisać umowę o współpracy z firmą, na mocy której w zamian za bezpłatne przekazanie jemu przez tę firmę samochodu, zobowiązuje się do świadczenia usług na rzecz tej firmy. Podatnik będzie wykonywać usługi transportowe dla tej firmy wraz z obsługą urządzeń, które stanowią własność firmy. Koszty eksploatacyjne i materiałowe poniesie firma. Wartość wystawianej przez podatnika faktury będzie obniżona o wartość kosztów eksploatacyjnych ponoszonych przez firmę. Podatnik uważa, że w jego przypadku bezpłatne używanie samochodu nie powoduje powstania przychodu, albowiem umowa, którą zawrze nie jest umową o bezpłatne używanie lecz wzajemną umową "przynoszącą dochody obu stronom".

Zgodnie z art.14 ust.2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j.t.Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej jest wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Ustawodawca nie sprecyzował bliżej, co należy rozumieć przez "nieodpłatne świadczenie", ograniczając się w tym przypadku jedynie do wskazania w art.11 ust.2-2b sposobu i kryteriów ustalania ich wartości. Ustalając znaczenie tego pojęcia należy sięgnąć do definicji określonych w prawie cywilnym.

Zgodnie z art.353 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz.93 ze zm.) świadczenie jest przedmiotem stosunku zobowiązaniowego i polegać ono może na działaniu lub zaniechaniu osoby zobowiązanej, a więc na określonym zachowaniu się. Może to być np. działanie tego typu, jak przeniesienie własności rzeczy lub innego prawa, wydanie rzeczy do używania lub użytkowania, a także takie zaniechanie jak niewykonywanie pewnych uprawnień lub czynności ( wyrok NSA z 18 kwietnia 2001r., SA/Sz 85/00, niepublikowany).

Otrzymanie nieodpłatnych świadczeń następuje najczęściej w wyniku zawarcia umowy użyczenia, przez którą, zgodnie z art.710 k.c., użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Cechą charakterystyczną użyczenia jest bezpłatność i bezinteresowność. Oznacza to, że umowa ta nie może nakładać na biorącego do używania żadnego świadczenia na rzecz dającego do bezpłatnego używania. Umowa nie ma charakteru umowy bezpłatnej, jeżeli strony zobowiązują się do wzajemnych świadczeń ( np. dający rzecz zobowiązuje się do jej przekazania a otrzymujący rzecz zobowiązuje się do wykonywania czynności lub usług na rzecz dającego).

Umowa o współpracę, którą podatnik chce zawrzeć z firmą, zobowiąże go w zamian za" bezpłatne" przekazanie mu samochodu przez tę firmę, do świadczenia usług na rzecz tej firmy. Umowa ta nie zawiera zatem cech bezinteresowności.

Zdaniem tut. organu podatkowego, w przedstawionym stanie faktycznym, otrzymanie przez podatnika samochodu ciężarowego do "bezpłatnego" używania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie powoduje u niego powstania przychodu z tytułu otrzymania nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art.14 ust.2 pkt 8 ustawy opdof. Nieodpłatnym świadczeniem można nazwać bowiem tylko takie świadczenie, które nie powoduje powstania u otrzymującego rzecz obowiązku dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz dającego. Tymczasem jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego umowa zobowiązuje podatnika do świadczenia usług transportowych na rzecz firmy dającej samochód w używanie.

W tym stanie rzeczy Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto, stanowisko podatnika uznaje za prawidłowe .Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj