Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siemianowicach Śląskich
PP/443-36/P/19/05/BS
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-36/P/19/05/BS
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Siemianowicach Śląskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
kultura
obiekt kulturalny
wpłata
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
opodatkowanie wpisowego wnoszonego przez uczestników festiwalu dziecięcego organizowanego przez instytucję kultury


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U.z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Urzędu Skarbowego w ....................... stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2005 r., który wpłynął w dniu 30.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

  • opodatkowania wpisowego wnoszonego przez uczestników festiwalu dziecięcego organizowanego przez instytucję kultury - jest prawidłowe.
  • UZASADNIENIE

    W dniu 30.05.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w ....................... wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

    Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego,(…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

    Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż działalność ośrodka kultury została sklasyfikowana w PKWiU 92.32.10 - usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych. W ramach swej działalności organizuje eliminacje do Festiwalu Piosenki Dzieci i Młodzieży. Z tytułu uczestnictwa w eliminacjach pobiera od uczestników tzw. opłatę wpisową , która przeznaczana jest na nagrody dla zwycięzców.

    Zdaniem podatnika opłata wpisowego którą wpłacają uczestnicy jest zwolniona od podatku od towarów i usług ponieważ nie jest związana ze świadczeniem usług ani dostawą towarów.

    W myśl przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź. zm.) opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Podatnik w zapytaniu wskazał, iż prowadzi działalność kulturalną sklasyfikowaną w grupowaniu PKWiU 92.31.

    Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 11 tegoż załącznika umieszczone zostały usługi PKWiU ex 92 - związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem – z wyłączeniem:

    1. usług związanych z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
    2. usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
    3. usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
    4. wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11)oraz wstępu na imprezy sportowe,
    5. wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11,22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 2.5),
    6. działalności agencji informacyjnych,
    7. usług wydawniczych,
    8. usług radia i telewizji (PKWiU 92.2) z zastrzeżeniem poz. 12 załącznika nr 4.

    Natomiast na zasadzie przepisów art. 41 ust. 2 cyt. ustawy opodatkowaniu stawką 7% podlegają towary i usługi wymienione w załączniku Nr 3 do ustawy. I tak w pozycji 156 tego załącznika zamieszczone zostały usługi rozrywkowe pozostałe – tj. wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy:

    1. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),
    2. związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10),
    3. świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11)

    Zdaniem Naczelnika tutejszego urzędu opłaty dokonywane przez uczestników imprez za udział w konkursach, festiwalach stanowiące dopłaty do kosztów ponoszonych w związku z organizacją konkursu w tym związane także z zapewnieniem nagród dla zwycięzców należy uznać jako element składowy imprezy kulturalnej , gdyż opłaty te nie mają charakteru odpłatności za zakup usług lub towarów na rzecz uczestników jak również nie mają na celu osiągnięcia zysku.

    Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, iż jeśli podatnik świadczy usługi polegające na organizowaniu imprez kulturalnych i usługi te zostały sklasyfikowane do PKWiU 92.32.10 – „ usługi związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych „ to wówczas są one zwolnione od podatku VAT. Natomiast wstępy na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych są opodatkowane stawką podatku w wysokości 7%.

    Ponadto Naczelnik tutejszego urzędu informuje, że to podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania. W podatku od towarów i usług obowiązek ten wiąże się z koniecznością właściwego zdefiniowania wykonywanych czynności (w tym również w zakresie klasyfikacji PKWiU), co jest warunkiem niezbędnym do dokonania prawidłowego opodatkowania poprzez zastosowanie właściwej stawki.

    Zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 05.11.2002 r. w sprawie trybu wydawania opinii interpretacyjnych według obowiązujących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 12, poz. 87) klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb ustalenia stawki podatku VAT dokonywana jest na podstawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług obowiązującej na podstawie przepisów o statystyce państwowej.

    Prawidłowe określenie sprzedanego towaru lub usługi i nadanie mu właściwego symbolu, a w konsekwencji zastosowanie właściwej stawki podatku ciąży na sprzedawcy towaru lub usługi.

    W przypadku wątpliwości co do klasyfikacji statystycznej danej usługi (bądź towaru ) zainteresowany podmiot zwraca się do właściwego organu statystycznego w celu jej sklasyfikowania.

    Obecnie wydawaniem ww. opinii klasyfikacyjnych zajmuje się Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych przy Urzędzie Statystycznym w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93 – 176 Łódź.

    Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności Naczelnik Urzędu Skarbowego w .................. postanowił jak w sentencji.



    doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

    Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
    Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

    Reklama

    Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

    czytaj

    O nas

    epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

    czytaj

    Regulamin

    Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

    czytaj