Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-199/IV/2005/JW
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-199/IV/2005/JW
Data
2005.06.30



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
obrót
opodatkowanie
pomoc finansowa


Pytanie podatnika
Czy otrzymanie pomocy finansowej przyznawanej na podstawie uregulowań zawartych w § 81-85 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2004r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006” (Dz.U. Nr 213, poz. 2163 z późn.zm.) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 13.05.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 17.05.2005r.), uzupełnione pismem z dnia 06.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, pomocy finansowej otrzymywanej przez Podatnika w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik zamierza skorzystać z pomocy finansowej wypłacanej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z tytułu złomowania statku. Jest to pomoc finansowa pochodząca ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu Państwa.

Podatnik podpisał umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, na podstawie której zobowiązał się do złomowania statku, stanowiącego jego własność.

Z tytułu złomowania statku Agencja wypłaci Podatnikowi pomoc finansową. Udzielenie tej pomocy oraz złomowanie statku odbędzie się stosownie do uregulowań zawartych w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2004r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”. Program ten jest jednym z programów realizujących strategie rozwoju społeczno-ekonomicznego kraju określoną w narodowym Planie Rozwoju, zaś pomoc wynikająca z tego programu jest skierowana do sektora rybackiego, właścicieli statków rybackich. Celem działania „złomowanie statków” jest zmniejszenie potencjału połowowego poprzez dostosowanie liczby statków rybackich do możliwości odnowy stad ryb, a w konsekwencji zapewnienie stabilności finansowej i efektywnej działalności rybakom, którzy pozostaną w rybołówstwie. Jest to pomoc strukturalna, udzielana w ramach Instrumentu Finansowego Wspierania Rybołówstwa.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy otrzymanie pomocy finansowej przyznawanej na podstawie uregulowań zawartych w § 81-85 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 14 września 2004r. w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy finansowej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006” (Dz.U. Nr 213, poz. 2163 z późn.zm.) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika pomoc finansowa uzyskana z tytułu złomowania statku nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie należy do katalogu czynności wymienionych w ustawie o VAT, podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

W opinii Podatnika otrzymanie przedmiotowej pomocy finansowej nie jest obrotem zdefiniowanym w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, za który uważa się otrzymaną dotację, subwencję i inną dopłatę o podobnym charakterze związaną z dostawą lub świadczeniem usługi. Pomoc określona w w/w rozporządzeniu nie jest bowiem w żaden sposób związana z konkretną dostawą lub świadczonymi przez Podatnika usługami, nie ma też bezpośredniego wpływu na ceny z tytułu dostawy lub świadczenia usług. Warunkiem jej uzyskania jest faktyczne złomowanie statku.

Reasumując – zdaniem Podatnika – otrzymanie przedmiotowej pomocy finansowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik – w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi (przy czym związek ten musi być bezpośredni i bezsporny) – otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi (tzn. mające bezpośredni wpływ na tę cenę), to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).

Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług lub dostaw towarów. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje (subwencje) są czy też nie opodatkowane, będą szczegółowe warunki ich przyznania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymana przez Podatnika w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Rybołówstwo i przetwórstwo ryb 2004-2006”, pomoc finansowa jest przeznaczona na realizację przedsięwzięcia polegającego na złomowaniu statku, będącego jego własnością. Natomiast celem tego działania jest zapewnienie stabilności finansowej oraz efektywnej działalności rybakom poprzez dostosowanie liczby statków do możliwości odnowy stad ryb.

A zatem należy uznać, iż jest to dotacja podmiotowa, która nie jest związana z konkretną ilością i wartością świadczonych usług, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tut. Organ jednocześnie zaznacza, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiotowej sprawie nie dokonywał oceny załączonej przez Podatnika do wniosku umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj