Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-1/443-150/TZ-163/05/JB
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-1/443-150/TZ-163/05/JB
Data
2005.07.15



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
infrastruktura towarzysząca
remonty
roboty budowlane
usługi budowlane


Pytanie podatnika
Czy roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą do których zalicza się roboty urządzania i zagospodarowywania terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojazdy, zieleń i mała architekturę podlega opodatkowaniu stawką 7%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika nr DK/4368/2005 z dnia 08.07.2005r. (data wpływu 13.07.2005r.) uzupełnionego następnie pismem nr DK/4402/2005 z dnia 12.07.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie stawki podatkowej dla robót remontowo-budowlanych polegających na remoncie schodów w ramach infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik zlecił wykonawcy wykonanie robót remontowo-budowlanych terenów będących w zasobach spółdzielni mieszkaniowej polegające na remoncie schodów osiedlowych będących przedłużeniem promenad niwelujących różnicę wzniesień należących do infrastruktury towarzyszącej. Wykonawca w/wym roboty opodatkował wg 22% stawki podatkowej. Podatnik ma wątpliwości odnośnie wysokości zastosowanej przez wykonawcę 22% stawki podatkowej dla robót remontowo-budowlanych polegających na remoncie schodów.

Zdaniem podatnika na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 353 z późn. zm.) roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą do których zalicza się roboty urządzania i zagospodarowywania terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego w szczególności drogi, dojazdy, zieleń i mała architekturę podlega opodatkowaniu stawką 7%.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w świetle art. 146 ust. 2 w/cyt. ustawy, należy rozumieć roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pod pojęciem infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu - zgodnie z art. 146 ust.3 w/cyt. ustawy mieszczą się natomiast:

  • sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  • urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  • urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Przepisy ustawy uzależniają zastosowanie preferencyjnej 7% stawki podatkowej dla robót wykonywanych w budownictwie mieszkaniowym od istniejącego pomiędzy nimi istotnego związku oraz samego zakresu prac mieszczącego się w zakresie czynności wymienionych w w/cyt. art. 146 ust. 3.

Należy zatem stwierdzić, iż do inwestycji polegającej na remoncie schodów osiedlowych będących przedłużeniem promenad niwelujących różnicę wzniesień należących do infrastruktury towarzyszącej może mieć zastosowanie art. 146 ust. 1 pkt 2a oraz ust. 2 i 3 w/cyt. ustawy tylko wówczas, gdy czynność ta dotyczyć będzie w całości infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. W pozostałym zakresie tj. w stosunku do robót budowlanych niezwiązanych z budownictwem mieszkaniowym należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 22%.

Niniejsza informacja o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od towarów i usług została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj