Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.0090/1/14/9/05
z 14 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.0090/1/14/9/05
Data
2005.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
likwidacja spółki
przekształcanie podmiotów
spółka jawna


Pytanie podatnika
Podatnik w treści pisma stwierdza, że w ramach przekształcenia działalności prowadzonej na imię obojga małżonków w spółkę jawną - na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 wyżej wskazanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, zastosowany został przepis art. 93a § 1 tej ustawy, z którego wynika, że następca prawny podatnika wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Ponadto podatnik wskazał, iż zanim zlikwiduje dotychczasową działalność, tj. spółkę małżeńską na imię obojga z nich, zawiąże spółkę jawną, następnie wniesie do niej aportem prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo, po czym zgłosi likwidację działalności gospodarczej prowadzonej na imię obojga małżonków (posługując się Nr NIP jednego z nich).
Wnioskodawca uważa, że nie powinien odprowadzać podatku należnego z remanentu likwidacyjnego.


Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) osoba prawna związana (powstała) w wyniku:
1)przekształcenia innej osoby prawnej,
2)przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej,
-wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 powyższy przepis stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
Powyższe uregulowanie oznacza, że spółka osobowa - nowy przedsiębiorca w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej oraz nowy podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), do której wniesione zostało przedsiębiorstwo, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki tej osoby fizycznej. Zatem spółka przejmuje zarówno wszelkie zobowiązania wynikające z przepisów prawa podatkowego, jak i określone prawa, t. j. między innymi.:
- do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT związanych z nabyciem towarów i usług (w zakresie, w jakim towary te i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych) otrzymanych i nierozliczonych przez podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przed wniesieniem przedsiębiorstwa,
- podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 19 ustawy o VAT,
- do różnicy podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT występującej u osoby fizycznej i nierozliczonej przed wniesieniem przedsiębiorstwa oraz do otrzymania zwrotu bezpośredniego tej różnicy podatku wynikającej z rozliczeń przed przekształceniem,
- korygowania rozliczeń.
Ponadto, z tytułu wniesienia wkładu do spółki jawnej w postaci przedsiębiorstwa, nie ma konieczności sporządzania spisu z natury posiadanych towarów, o którym mowa w art. 14 ust. 5 ustawy o podatku od towaru i usług oraz odprowadzania podatku należnego, albowiem sukcesja praw i obowiązków wyłącza konieczność stosowania przepisów prawa materialnego w odniesieniu do podmiotu przyjmowanego.
A zatem, wyżej wskazane przepisy ustawy o VAT nie wprowadzają żadnego ograniczenia stosowania art. 93a § 2 pkt 2 ustawy Ordynacji podatkowej w przypadku przekształcenia formy prawnej, tak więc spółka jawna, która będzie następcą przekształconego przedsiębiorstwa, wstąpi w prawa przysługujące dotychczasowemu podatnikowi.
W świetle powyższego tut. Organ podatkowy podziela stanowisko podatnika zawarte w piśmie z dnia 16.02.2005 r., w którym wskazane jest, iż w przypadku prawidłowo zastosowanego art. 93a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa nie ma obowiązku odprowadzenia podatku należnego z remanentu likwidacyjnego z tytułu przekształceniu działalności prowadzonej na imię obojga małżonków (posługując się Nr NIP jednego z nich) w spółkę jawną - na podstawie art. 93a § 2 pkt 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj