Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSppII/443-182/247a/200/05/JR
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSppII/443-182/247a/200/05/JR
Data
2005.08.09



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Podróżni

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Warunki zwrotu

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Sprzedawcy

Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Stawka 0%


Słowa kluczowe
podróżni
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Dotyczy okresu rozliczeniowego, w którym można zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 0% z tytułu sprzedaży towarów podróżnym.


Jak wynika ze złożonego wniosku Spółka od dnia 1 maja 2004 r. zwraca podróżnym podatek należny od towarów nabytych przez nich w punkcie handlowym przy ul. XXXX. Spółka jest uprawniona do tego jako sprzedawca na mocy art. 127 ust. 5 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

W oparciu o przedstawiony stan faktyczny zostało zadane następujące pytanie, czy Strona ma obowiązek zastosowania do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% i pomniejszenia podatku należnego o wypłacony zwrot podatku naliczonego podróżnym, w sytuacji gdy otrzymany dokument taxfree potwierdzający wywóz towarów poza obszar Wspólnoty strona otrzymała przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc - w deklaracji za ten miesiąc, czy też może po złożeniu deklaracji za dany miesiąc pomniejszyć podatek należny o zwrócony podróżnym podatek udokumentowany dokumentem taxfree w deklaracji za następny miesiąc rozliczeniowy?

Zdaniem Pełnomocnika Spółki zapis art. 129 ustawy o podatku od towarów i usług nie przesądza o tym, iż sprzedawca który otrzymał dokumenty taxfree przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc rozliczeniowy musi zastosować do tej dostawy stawkę 0% w składanej deklaracji podatkowej za dany miesiąc, gdyż może to uczynić w kolejnym okresie rozliczeniowym. Rozwiązanie takie nie jest sprzeczne z zapisem ustawowym, a poza tym ułatwia organizację pracy, zwłaszcza gdy sprzedawca otrzymuje dokument taxfree na krótko przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej.

Ponadto Pełnomocnik Spółki stoi na stanowisku, iż w przypadku nie odliczenia od podatku należnego za dany miesiąc rozliczeniowy w złożonej do 25 dnia po danym miesiącu rozliczeniowym deklaracji dla podatku od towarów i usług (VAT-7) dokonanych zwrotów podatku dla podróżnych w okresie od pierwszego dnia miesiąca po danym okresie rozliczeniowym do dnia złożenia deklaracji podatkowej (VAT-7), Spółka ma prawo dokonać tego odliczenia w miesiącu następnym ustalając jednocześnie, iż przedmiotowa sprzedaż jest opodatkowana stawką podatkową w wysokości 0%.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

Na podstawie art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, zwane dalej „podróżnymi”, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju , które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz art. 127 i 128.

Zwrot podatku może być dokonany, w myśl art.128 ust. 1 powołanej ustawy, jeżeli podróżny wywiózł zakupiony towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonał zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zawierającego w szczególności kwotę podatku zapłaconego przy dostawie towarów. Wywóz powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd ceny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy fiskalnej.

W świetle art. 129 ust. 1 do dostawy towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu, sprzedawca stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem że:1)spełnił warunki, o których mowa w art. 127 ust 4 pkt 1 i 4, tj. powiadomił pisemnie naczelnika urzędu skarbowego, że jest uprawnionym sprzedawcą, w jakim miejscu podróżny dokonujący zakupów towarów będzie mógł odebrać podatek, oraz z jakimi podmiotami ma zawarte umowy dotyczące dokonywania zwrotów,2)przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał imienny dokument wystawiony przez sprzedawcę z potwierdzeniem wywozu tych towarów poza terytorium Wspólnoty.

Jeżeli potwierdzenie, o którym mowa powyżej, sprzedawca otrzyma w terminie późniejszym niż określony w ust. 1 pkt 2 upoważnia to podatnika do dokonania korekty podatku należnego od tej dostawy, nie później jednak niż przed upływem 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy.

Z brzmienia art. 129 ust. 1 ustawy o VAT nie wynika, by podatnikowi, który otrzymał przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, przysługiwało prawo wyboru terminu ujęcia w deklaracji podatkowej stawki 0% z tytułu dostawy, dla której dokonano zwrotu podróżnemu. Przepis ten bowiem w sposób jednoznaczny wskazuje, że jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji za dany miesiąc otrzymał dokumenty potwierdzające wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty winien wykazać dostawę towarów, od których dokonano zwrotu podatku podróżnemu ze stawką 0% w rozliczeniu za ten miesiąc. Przedstawiona przez Pełnomocnika Spółki interpretacja art. 129 ust. 1 ustawy o VAT, w świetle której sprzedawca może nie stosować stawki 0% w deklaracji składanej za dany okres, mimo że otrzymał dokument potwierdzający wywóz przed jej złożeniem, gdyż może to uczynić w następnym okresie rozliczeniowym, nie ma podstaw normatywnych i tym samym jest nieprawidłowa.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym i wiąże organy podatkowe do czasu zmiany przepisów.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia /art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj