Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wyszkowie
1443PD/415/214/10/05
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1443PD/415/214/10/05
Data
2005.07.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wyszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
ulga remontowa
umowa przedwstępna
własność lokalu


Pytanie podatnika
Czy umowa przedwstępna jest wystarczającym trytułem prawnym aby skorzystać z ulgi remontowej


POSTANOWIENIENa podstawie art. 216 art. 14a §1 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.04.2005r. uzupełnionego w dniu 21.06.2005r. o pisemna interpretację co do zakresu zastosowania prawa w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi remontowej w 2005r. w przypadku dysponowania umową przedwstępną sprzedaży mieszkania

postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe w dacie podpisania protokołu odbioru i przekazania do użytkowania zakupionego lokalu

UZASANIENIE W dniu 26.04.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wyszkowie wpłynął wniosek o wykładnię przepisu podatkowego zawartego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (obowiązującego w latach 2003-2005) dotyczącego tzw. ulgi remontowej (art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z 2003r. - obecnie uchylony). Podatnik zadaje pytanie, czy może skorzystać z ulgi remontowej w 2005r. jeśli w chwili obecnej dysponuje umową przedwstępna sprzedaży zawartą w dniu 17.12.2004r. pomiędzy "AGRO - MAN" sp. z o. o w Warszawie a podatnikiem oraz czy ta umowa jest wystarczającym tytułem prawnym aby skorzystać z ulgi remontowej. Akt notarialny będzie sporządzony w terminie późniejszym, ale już teraz dysponuje kluczami do mieszkania i chciałby rozpocząć prace wykończeniowe. W uzupełnieniu wniosku p. Krzysztof Marczak wyjaśnia że planowany odbiór mieszkania jest planowany na koniec trzeciego kwartału 2005r. Dokumentem potwierdzającym będzie protokół odbioru. Akt notarialny możliwy będzie dopiero po zamknięciu całości inwestycji. Zdaniem podatnika: umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania jest wystarczającym tytułem prawnym do skorzystania z ulgi remontowej, gdyż jest to dokument wg którego ustalane są wszelkie warunki sprzedaży i własności nieruchomości. Między innymi na podstawie tego dokumentu sporządzany jest akt notarialny.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy. W myśl art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003r. (Dz. U. Nr 202 poz. 1956) o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, wydatki o których mowa w art. 27a ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy w brzemieniu obowiązującym w 2003r. Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r. podatek dochodowy pomniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.

Podstawowym warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi tytułem remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest więc posiadanie tytułu prawnego remontowanego lub modernizowanego lokalu / budynku mieszkalnego. Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: akt własności lokalu mieszkalnego, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego. Pojęcie "inny stosunek zobowiązaniowy" dotyczy umów zawierających klauzule na podstawie której sprzedający zobowiązuje się udostępnić kupującemu lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed ustanowieniem odrębnej własności. Z rozpatrywanego stanu faktycznego wynika że Podatnik dysponuje przedwstępną umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego zawarta z "AGRO - MAN" sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie. Zgodnie z jej postanowieniami wydanie przedmiotu umowy nastąpi na podstawie protokołu przekazania po zapłaceniu przez Nabywcę całości ceny przedmiotu umowy i dokonaniu przez Nabywcę odbioru technicznego lokalu mieszkalnego. Jak podatnik wskazuje - zgodnie z postanowieniami tej umowy - przeniesienie na jego rzecz własności lokalu mieszkalnego w formie aktu notarialnego - nastąpi po uzyskaniu przez Spółkę decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku i zaświadczenia o samodzielności zbywanego lokalu. Zauważyć więc należy, iż w tej sytuacji odbiór lokalu mieszkalnego nastąpi przed podpisaniem aktu notarialnego ustanawiającego odrębną własność tego lokalu, i z tego też względu przedwstępna umowa sprzedaży stanowi tytuł prawny dający podstawę do skorzystania z ulgi tytułem remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego. Natomiast w momencie przekazania lokalu mieszkalnego - poprzez podpisanie protokołu zdawczo-odbiorczego wypełniona zostanie przesłanka faktycznego zajmowania lokalu na podstawie tytułu prawnego.

Reasumując: dopiero podpisanie protokołu odbioru i przekazania do użytkowania zakupionego lokalu stanowi moment, w którym nabywca nabywa prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu wydatków na remont i modernizację

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie informuje że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie dokonania interpretacji. Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja Podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie wniesione do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia. Do zażalenia należy dołączyć znaczki opłaty skarbowej w kwocie 5 zł do zażalenia i po 0,50 zł do każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj