Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PF-2/415/163/05
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PF-2/415/163/05
Data
2005.07.14



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
basen
potrzeby mieszkaniowe
rozbudowa budynku
ulga budowlana


Pytanie podatnika
Czy wydatki związane z zakupem wanny z hydromasażem oraz wybudowaniem w budynku mieszkalnym basenu mogą zostać odliczone w zeznaniu rocznym za 2004r. w ramach dużej ulgi budowlanej na rozbudowę budynku mieszkalnego, w przypadku kiedy podatnik nabył prawo do odliczenia wydatków na rozbudowę przed 2002r.?


Podatnik kontynuuje rozbudowę budynku mieszkalnego z basenem, rozpoczętą przed dniem 01 stycznia 2002r. Do części domu, w której wybudowano basen, podatnik zakupił wannę z hydromasażem. Wszystkie poniesione w 2004r. wydatki udokumentowane zostały fakturami VAT. Podatnik stoi na stanowisku, że basen i wanna z hydromasażem znajdują się w budynku mieszkalnym i służą wyłącznie potrzebom domowników. Zatem wydatki na nabycie wanny i wybudowanie basenu mogą zostać odliczone w ramach dużej ulgi budowlanej.
Organ podatkowy informuje, że zgadza sie z przedstawionym stanowiskiem, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Zasady dokonywania odliczeń po 31 grudnia 2001r. przez podatników ponoszących wydatki w ramach dużej ulgi budowlanej zostały szczegółowo określone w przepisach przejściowych nowelizowanej ustawy z dnia 21 listopada 2001r. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późniejszymi zmianami). Przepis art. 4 ust. 2 tej ustawy stanowi, iż podatnicy, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczenia od podatku wydatków poniesionych między innymi na nadbudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego zachowują prawo do odliczenia od podatku dalszych wydatków na kontynuację tej inwestycji, poniesionych od 1 stycznia 2002r. do 31 grudnia 2004r.
Co do zasady odliczeniu podlegają wydatki poniesione na zakup materiałów zużytych na budowę budynku mieszkalnego jak i na zakup usług związanych z procesem budowlanym poniesionych w okresie od dnia rozpoczęcia budowy do dnia jej zakończenia.

W przypadku budowy czy rozbudowy budynku mieszkalnego brak jest unormowań prawnych odnośnie rodzajowego określenia wydatków związanych z budową, które podlegają odliczeniu od podatku dochodowego w ramach ulgi budowlanej.
Należy zatem przyjąć, że odliczeniu w ramach dużej ulgi budowlanej podlegają tylko wydatki bezpośrednio związane z realizacją celu jakim jest wybudowanie budynku mieszkalnego, udokumentowane fakturami wystawionymi przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej.
Zdaniem tutejszego organu podatkowego, ustawodawca nie precyzując pojęcia "potrzeby mieszkaniowe" miał na myśli potrzeby indywidualne podatnika. Oznacza to, iż zakres potrzeb mieszkaniowych danej rodziny oraz przewidywany sposób ich zaspokojenia we wznoszonym budynku mieszkalnym należy do indywidualnej oceny podatnika. Bowiem jedynie podatnik wie, jaka jest jego sytuacja rodzinna i mieszkaniowa.
Reasumując należy przyjąć, iż jeżeli poczynione przez podatnika wydatki na zakup wanny z hydromasażem oraz wybudowanie basenu znajdującego się w budynku mieszkalnym, stanowiącego jego integralną część, poczynione zostały w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, wydatki te będą mogły zostać zaliczone do wydatków związanych z budową i odliczone od podatku dochodowego.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytających.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj