Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PD/415-30/05
z 9 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-30/05
Data
2005.08.09



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
małżonek
podatek dochodowy od osób fizycznych
spółka cywilna
spółki
wpis
wpis do ewidencji działalności gospodarczej
wspólność


Pytanie podatnika
Czy można po dokonaniu oddzielnych wpisów do ewidencji działalności gospodarczej dalej prowadzić działalność gospodarczą na zasadzie współwłasności jako małżonkowie, czy też należy założyć spółkę cywilną ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku ze złożonym w dniu 25.05.2005r. wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji w podatku dochodowym od osób fizycznych co do zakresu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prowadzenia wspólnej działalności przez małżonków po zmianie wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa odrębne wpisy - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


W dniu 25.05.2005r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.
Pismem z dnia 06.06.2005r. organ podatkowy wezwał Państwa do uzupełnienia braków formalnych, które zostały uzupełnione w dniu 14.07.2005r.
Jak stanowi art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sadem administracyjnym.
W myśl art. 14 a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1 , następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:
Działalność gospodarcza w zakresie usług geodezyjnych prowadzona była do dnia 09.02.2005r. w oparciu o jeden wpis do ewidencji działalności gospodarczej na imię obojga małżonków zwaną " spółką małżeńską ". W związku z wejściem w życie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dokonano zmiany wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa wpisy odrębne i od dnia 09.02.2005r. podatnicy posiadają status odrębnego przedsiębiorcy, jednakże forma organizacyjna prowadzonej działalności nie uległa zmianie tj. nie została zawarta umowa spółki cywilnej, ani innej spółki osobowej. Działalność gospodarcza nadal prowadzona jest wspólnie jako jeden podmiot gospodarczy.
Pytanie brzmi:
czy można dalej prowadzić działalność gospodarczą na zasadzie współwłasności jako małżonkowie, czy też należy założyć spółkę cywilną ?
Stanowisko wnioskodawców:
podatnicy uważają, że jako małżonkowie-między, którymi istnieje wspólność majątkowa - po dokonaniu rozdziału wspólnego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na dwa wpisy odrębne, nie muszą zawierać spółki cywilnej.

Zgodnie z przepisem art. 68 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808) z końcem 2005r. z ewidencji działalności gospodarczej zostanie wyeliminowana działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków, zwana "spółką małżeńską" jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast przepis art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) stanowi, iż przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

W związku z tym, iż cytowane wyżej przepisy nie przewidują takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej jak działalność prowadzona na imię obojga małżonków dlatego też wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków będzie możliwe tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem cywilnym tj. spółki cywilnej lub przepisami spółek handlowych np. spółki jawnej. W przeciwnym wypadku każdy z małżonków, który zamierza prowadzić działalność gospodarczą traktowany będzie jako odrębny niezależny przedsiębiorca, który podlega odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętego dochodu.

Z wniosku Państwa wynika, iż podjęli Państwo decyzję o prowadzeniu działalności gospodarczej w dalszym ciągu wspólnie, oznacza to, że prawo ogranicza taką działalność do działalności w formie spółki cywilnej lub spółki jawnej, co z kolei wiąże się z zawarciem umowy spółki przez małżonków.
Po zawarciu takiej umowy zdarzenia gospodarcze ewidencjonowane będą w jednej księdze, a przychody, koszty uzyskania przychodów, dochód bądź strata rozliczane w deklaracjach PIT-5 i zeznaniu rocznym każdy z małżonków proporcjonalnie do posiadanych udziałów wynikającym z zawartej umowy. Zatem zmiana formy prowadzenia działalności - z działalności prowadzonej na imię obojga małżonków na spółkę cywilną lub spółkę jawną nie spowoduje żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli natomiast nie dojdzie do zawarcia umowy spółki cywilnej lub spółki jawnej to brak jest podstaw do proporcjonalnego opodatkowania uzyskiwanego dochodu ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza przez każdego z małżonków. W tej sytuacji każdy z małżonków traktowany będzie jako odrębny podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych, który winien posiadać odrębne urządzenia księgowe oraz odprowadzać należne zaliczki trakcie roku podatkowego od całości uzyskanego przez siebie dochodu.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawców oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia.
Interpretacja nie jest wiążąca dla podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawców organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.
Na postanowienie służy zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.Zażalenie podlega opłacie w znakach skarbowych - art. 1 ust.1 pkt.1 lit.a ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. z 2004r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj