Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1077/04
z 11 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1077/04
Data
2005.08.11



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
forma opodatkowania


Pytanie podatnika
Jaką formę opodatkowania podatniczka może zastosować prowadząc działalność gospodarczą ?


Stan faktyczny:

Podatniczka zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie: - nauki języków obcych; - kształcenia ustawicznego dorosłych i pozostałych form kształcenia, gdzie indziej nie klasyfikowane; - przetwarzania danych; - działalności związanej z tłumaczeniami i usługami sekretarskimi; - reklamą; - działalności komercyjnej pozostałej, gdzie indziej nie sklasyfikowanej.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Pozarolnicza działalność gospodarcza stanowi odrębne źródło przychodów wskazane przez ustawodawcę w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ( w stanie prawnym obowiązującym w 2004r.).

Definicję "pozarolniczej działalności gospodarczej" ustawodawca zawarł w art. 5a pkt 6 tej ustawy, z którego wynika, że – oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2, 4- 9.

Zasada opodatkowania dochodu osoby prowadzącej działalność gospodarczą według skali podatkowej wynika z treści art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. stanowiącego, iż dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ( w stanie prawnym obowiązującym w 2004r.) ustawodawca zawarł katalog rodzajów działalności i przypadki, do których nie stosuje się przepisów tej ustawy. W negatywnym katalogu rodzajów działalności wyłączających podatników z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w pkt 3 lit. d i e oraz pkt 6 tego artykułu wymieniono, iż: przepisów rozdziału 2 nie stosuje się do podatników:

  • osiągających w całości lub w części przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
  • osiągających w całości lub w części przychodu z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
  • rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Powyższe oznacza, że nie z każdego rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej osiągane przychody mogą podlegać opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Przedstawiony przez podatniczkę i ujęty w załączniku 2 do ustawy z dnia 20 listopada 1998r. wykaz czynności prowadzonej działalności w zakresie usług reklamowych (poz. 17), usług komercyjnych pozostałych gdzie indziej nie sklasyfikowanych (poz. 23) oraz usług w zakresie edukacji (poz. 25), wyłącza z zastosowania opodatkowania przychodów ryczałtem w rozumieniu tej ustawy.

Wskazuje to jednoznacznie, iż działalność prowadzona w zakresie przedmiotowych usług, obowiązkowo podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych uregulowanych ustawą z dnia 26 lipca 1991r.

Zatem u podatników rozliczających się na zasadach ogólnych i prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów (art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991r.) osiągane dochody stanowią różnicę pomiędzy przychodami w rozumieniu art. 14 tej ustawy a kosztami uzyskania przychodów.

Dochody te opodatkowane są zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 26 lipca 1991r., zaś wpłaty w wysokości miesięcznych zaliczek, dokonywane w myśl art. 44 ust. 3 tej ustawy w terminach składania deklaracji na zaliczkę - PIT-5, szczegółowo określono w art. 44 ust. 6 tj. za okres od stycznia do listopada do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, zaś za grudzień w terminie do 20 grudnia.

Sposób i zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.).

Przy czym należy zaznaczyć, iż od 1 stycznia 2004r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą mają prawo wyboru opodatkowania dochodu na zasadach ogólnych i opłacania podatku dochodowego według progresywnej skali podatkowej w zależności od wysokości osiągniętego dochodu lub opodatkowania według jednej stawki 19% bez względu na wysokość uzyskanego dochodu. Możliwość wyboru sposobu opodatkowania według 19% stawki wynika z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj