Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0008/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0008/05
Data
2005.08.08



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
garaż
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
1) Czy w sytuacji, gdy podatnik korzystający z praw nabytych do ulgi podatkowej z tytułu budowy budynku mieszkalnego, kontynuowanej w roku 2004, uzyskuje decyzję zmieniającą decyzję o pozwoleniu na budowę i zmiana polega na uzyskaniu możliwości dobudowy do budynku mieszkalnego garażu, podatnik nie traci prawa do tej ulgi?
2) Czy podatnik może odliczyć w ramach ulgi budowlanej całość materiałów budowlanych zakupionych w 2004r.?


Stan faktyczny:

Decyzją z października 1992r. podatnikowi zezwolono na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego. W maju 2004r. w związku z zamiarem dobudowy do ściany budynku, garażu na samochód osobowy podatnik wystąpił z wnioskiem o zmianę tej decyzji. W lipcu 2004r. podatnik otrzymał ze Starostwa Powiatowego decyzję zatwierdzającą projekt budowlany z zamiennym rozwiązaniem projektowym. W związku z powyższym podatnik w 2004r. ponosił wydatki na zakup materiałów budowlanych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Ad.1) Przesłanki utraty praw „dużej ulgi budowlanej” zostały określone przez ustawodawcę w treści art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. - zgodnie z którym jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 i 2 (tj. między innymi budowę budynku mieszkalnego), a następnie:

  1. wycofał ze spółdzielni wniesiony wkład,
  2. w całości zmienił przeznaczenie lokalu lub budynku mieszkalnego na użytkowy,
  3. po roku, w którym dokonano odliczeń, otrzymał zwrot odliczonych wydatków, z wyjątkiem gdy zwrócone kwoty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu,
  4. wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę,
  5. przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo-kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych

  6. - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Na podstawie postanowień art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) rozciągnięto moc obowiązującą przepisu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w jego brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r. również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

W świetle powyższego zmiana w 2004r. pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego nie jest przesłanką do utraty ulgi, bowiem nie jest to zdarzenie w rozumieniu art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. Tym samym fakt ten nie spowoduje konieczności doliczenia do dochodu kwot poprzednio odliczonych z tytułu budowy tego budynku mieszkalnego.

Ad.2) Od dnia 1 stycznia 2002r. zlikwidowano możliwość korzystania przez podatników z tzw. „dużej ulgi budowlanej”.

Jednocześnie jednak w art. 3 ust.2 ustawy z dnia 21 listopada 2001r. podatnikom, którzy w latach 1992-1996 nabyli prawo do odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na cele określone w art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. b), e) i f) ustawy wymienionej w art. 1(z dnia 26 lipca 1991r,) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r., i dokonali dalszych wydatków na budowę tego budynku mieszkalnego, nadbudowę lub rozbudowę tego budynku na cele mieszkalne lub przebudowę tego strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie tego lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu, przysługuje prawo do odliczania tych wydatków poniesionych od dnia 1 stycznia 1997 r. do dnia 31 grudnia 2004 r. na zasadach określonych w art. 26 ustawy wymienionej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 1997 r.

W konsekwencji wydatki poniesione przez podatnika na zakup materiałów budowlanych do budowy garażu nie podlegają odliczeniu w ramach praw nabytych do dużej ulgi budowlanej, bowiem jak wskazują wyżej powołane unormowania prawne w ramach tej ulgi mogą być odliczone jedynie wydatki poniesione na budowę budynku mieszkalnego lub jego rozbudowę na cele mieszkalne, garaż natomiast jako pomieszczenie służące do przechowywania samochodu jest pomieszczeniem niemieszkalnym.

Zważyć przy tym należy, iż zgodnie z utrwaloną linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i przywilejów podatkowych będących odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania należy interpretować ściśle, co wyłącza stosowanie interpretacji rozszerzającej.

Mając powyższe na względzie, z uwagi fakt, że ulga przysługuje jedynie z tytułu wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe, w przypadku ponoszenia jednocześnie wydatków na zakup materiałów do budowy garażu oraz budowy domu w celu udokumentowania poniesionych nakładów powinna być prowadzona szczegółowa dokumentacja odrębna dla części mieszkalnej, z której wynikałaby wysokość wydatków poniesionych na tę część.

Reasumując w tym stanie faktycznym i prawnym sprawy należy uznać, iż brak jest podstaw do odliczenia od dochodu w ramach praw nabytych na podstawie art. 26 ust.1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wydatków związanych z budową garażu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj