Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PD-3/4117/i-308/2005/D
z 28 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/4117/i-308/2005/D
Data
2005.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
korekta zeznania
opodatkowanie


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, decyzja wydana przez Urząd Skarbowy w 1996 r., załatwiająca odmownie wniosek w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów osiągniętych w 1995 r. złożony z powodu braku możliwości wspólnego opodatkowania z uwagi na śmierć żony, jest zgodna z prawem, czy zostanie rozpatrzona pozytywnie złożona korekta zeznania podatowego PIT - 31 za 1995 r.?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216; art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.04.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 17.05.05 r. oraz z dnia 20.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 28.04.2005 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku uzupełnione zostało w dniu 17 maja 2005 r.

Skierowane przez Pana pytanie dotyczy:

- Czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów podatkowych, decyzja Urzędu Skarbowego z 1996 roku, załatwiająca odmownie wniosek w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów osiągniętych w 1995 r. złożony z powodu braku możliwości wspólnego opodatkowania z uwagi na śmierć żony, jest zgodna z prawem? Czy zostanie rozpatrzona pozytywnie złożona obecnie korekta zeznania podatkowego PIT-31 za 1995 r.?

W piśmie uzupełniającym z dnia 17.05.05 r. przedstawia Pan stanowisko w sprawie, że Organ podatkowy powinien przyjąć korektę zeznania podatkowego PIT-31 za 1995 r., a tym samym dokonać zwrotu nadpłaconego podatku.

Ustawa z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) w art. 1 pkt 3 dodaje w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) nowy art. 6a, zgodnie z którym wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Stosownie do postanowień ust. 2 tego artykułu, do podatników, którzy złożyli przedmiotowy wniosek stosuje się sposób opodatkowania określony w art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (czyli w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków). Powyższa zasada ma również zastosowanie, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód opodatkowany jest zgodnie z art. 27, lub osiągnął dochody w wysokości nie powodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Jednocześnie do podatników, którzy złożyli wniosek, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie art. 6 ust. 8-10, co oznacza, iż preferencyjny sposób opodatkowania łącznych dochodów małżonków, nie jest możliwy w sytuacji gdy:
1) chociażby do jednego z małżonków w roku podatkowym miały zastosowanie przepisy art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 ze zm.), z wyjątkiem osób, o których mowa w art. 1 pkt 2 w związku z art. 6 ust. 1a tej ustawy, t. j. podatników osiągających przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej,
2) wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków został złożony po upływie terminu określonego do złożenia zeznania za rok podatkowy.
Z omawianego sposobu opodatkowania nie mogą również skorzystać osoby, które opodatkowały swoje dochody na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci (art. 6a ust. 2 pkt 3).
Jak stanowi art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw, podatnik, o którym mowa w art. 6a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wraz ze składanym zeznaniem podatkowym o którym mowa w art. 45 ust. 1, składa wniosek o wznowienie postępowania na podstawie art. 240 par. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), jeżeli została wydania decyzja ostateczna w sprawie ustalenia zobowiązania podatkowego lub stwierdzenia nadpłaty na podstawie art. 104 ustawy Ordynacja podatkowa.
Zgodnie z art. 9 w związku z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2004 r., przepis art. 6a wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004 r. Tym samym, na mocy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2005 r., z preferencji w postaci wspólnego rozliczenia dochodów małżonków, owdowiali małżonkowie mogą skorzystać w zeznianiach podatkowych za 2004 r., składanych w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2005 r.
Ponadto podkreśla się, iż zgodnie z art. 243 par. 1a Ordynacji podatkowej wznowienie postępowania jest niedopuszczalne po upływie terminów przewidzianych w art. 68 lub art. 70 (zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku).

Uwzględniając w/w uregulowania prawne i stan faktyczny sprawy należy stwierdzić, że nie może zostać rozpatrzona pozytywnie złożona obecnie korekta zeznania podatkowego PIT-31 za 1995 r., gdyż zmiana ustawy w tym zakresie ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004 r. Zatem decyzja Urzędu Skarbowego z 1996 r. załatwiająca odmownie wniosek w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów osiągniętych w 1995 r., złożony z powodu braku możliwości wspólnego opodatkowania z uwagi na śmierć żony, jest zgodna z prawem.

W dacie wydania postanowienia w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administarcyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podmiotu podatnika/płatnika/inkasenta/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj