Interpretacja Urzędu Skarbowego w Obornikach Wielkopolskich
ZB/415-18/2005
z 19 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZB/415-18/2005
Data
2005.08.19



Autor
Urząd Skarbowy w Obornikach Wielkopolskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
środek trwały


Pytanie podatnika
Czy odsetki od otrzymanej pożyczki przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Według przedstawionego stanu faktycznego Podatnicy zaciągnęli pożyczkę, która w całości została przeznaczona na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Za kwotę pożyczki zakupiono środki trwałe - samochody. Z umowy pożyczki wynika, że może być ona wykorzystana na dowolny cel.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych art. 23 ww. ustawy.

Podatnik może uznać poniesione wydatki za koszty uzyskania przychodów pod warunkiem że:wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą,ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu,wydatki te nie mogą znajdować się w tej grupie wydatków i odpisów, których zgodnie z art. 23 ust.1 cytowanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jeżeli zatem pożyczka (kredyt) zostanie przeznaczona na prowadzoną działalność gospodarczą, to uznać należy, iż również poniesione przez pożyczkobiorcę (kredytobiorcę) odsetki od kredytu, mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganym przychodem. W związku z tym mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). A zatem dopiero zapłacenie odsetek od zobowiązań daje możliwość zaliczenia ich w koszty uzyskania przychodów.

Ponadto, jak wynika z treści art. 23 ust. 1 pkt 33 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Zatem w przypadku wykorzystania pożyczki (kredytu) na zakup środka trwałego, odsetki zapłacone przed jego przekazaniem do użytkowania podwyższają wartość początkową środka trwałego, od której będą dokonywane odpisy amortyzacyjne, natomiast po tym okresie (czyli od momentu przyjęcia środka trwałego do użytkowania), odsetki będą kosztem uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia.

Interpretacja dotyczy stany faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj