Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/64/2005
z 7 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/64/2005
Data
2005.07.07



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja przedmiotowa
działalność statutowa
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować dotacje na działalność statutową, jeżeli w skład dotacji wchodzą środki pochodzące z budżetu państwa oraz środki pochodzące ze środków zagranicznej pomocy?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.04.2005r. wpłynął wniosek Strony z dnia 27.04.2005r., uzupełniony pismem z dnia 01.06.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Fundacja prowadzi działalność statutową polegającą na popieraniu i promocji działalności wychowawczej i edukacyjnej młodzieży, popieraniu i promocji międzynarodowej wymiany młodzieży. Ponadto realizuje programy szkoleniowe z częściową partycypacją uczestników w kosztach.
Podatnik świadczy usługi noclegowe, wypoczynkowe, gastronomiczne, usługi wynajmu pomieszczeń, sal konferencyjnych w posiadanym ośrodku szkolno-wypoczynkowym - w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej na ogólnych zasadach jak i w ramach realizacji działalności statutowej częściowo lub w całości nieodpłatnych.

Na realizację zadań statutowych otrzymuje dotacje oraz inne dopłaty o podobnym charakterze, które zgodnie z umowami przeznaczone są bezpośrednio na realizację określonego zadania oraz na pokrycie kosztów administracyjnych Fundacji. Ponadto Podatnik otrzymuje dotacje strukturalne - w skład których wchodzi 75 % środków pochodzących z bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz 25 % środków pochodzących z budżetu państwa. Postawiono pytanie:
1. Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować dotacje na działalność statutową, jeżeli w skład dotacji wchodzą środki pochodzące z budżetu państwa oraz środki pochodzące ze środków zagranicznej pomocy.
W przedmiotowej sprawie zajęto następujące stanowisko:

Stawka podatku VAT na otrzymaną dotację wynosi 0 % w przypadku dotacji uzyskanych z bezzwrotnej pomocy, natomiast w części finansowanej z budżetu podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu (…) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z pózn. zmian.) – podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest natomiast kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.
Przepis ten oznacza zatem, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio związane z kwotą należną (ceną) usługi poprzez pokrycie ceny lub rekompensatę z powodu obniżenia ceny i stanowią uzupełniający ją element.

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 i 2 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 obniża się do wysokości 0 % przy świadczeniu usług przez zarejestrowanych podatników oraz imporcie usług, nabywanych za środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, jeżeli zawarta została pisemna umowa o świadczenie tych usług, zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

Zgodnie z § 6 ust. 2 cyt. rozporządzenia w przypadku świadczenia i importu usług, których nabycie finansowane jest w części ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, o których mowa w ust. 3 i 4, i w części z innych środków finansowych, przepis ust. 1 stosuje się wyłącznie do tej wartości usługi która została sfinansowana ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Warunkiem zastosowania art. 29 ust. 1 ustawy jest stwierdzenie, że dana dotacja ma bezpośredni związek z konkretnymi dostawami lub świadczonymi usługami.

Fundacja otrzymuje dotacje na realizację programów szkoleniowych. Jak wynika ze złożonego wniosku dotacje pochodzą z budżetu państwa i ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej. Usługi realizowane w ramach tych programów świadczone są nieodpłatnie.
W związku z powyższym otrzymane dotacje podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
W przypadku gdy otrzymana dotacja nie wpływa na cenę towaru lub usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług a gdy ona ma wpływ na cenę towaru lub usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla dostawy towaru lub usługi.
Dotacja winna być opodatkowana stawką podatku VAT właściwą dla świadczonej usługi lub dokonywanej dostawy. W przypadku świadczenia usług szkoleniowych dotacja jest zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

Dotacje ze środków bezzwrotnej pomocy związane ze świadczeniem usług wynajmu pomieszczeń i sal konferencyjnych (usługi wynajmu pomieszczeń, sal konferencyjnych podlegają opodatkowaniu stawką VAT 22 % zgodnie z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o VAT) - na mocy § 6 ust. 1 cyt. rozporządzenia podlegają opodatkowaniu obniżoną stawką VAT 0 %. Warunkiem do zastosowania obniżonej stawki VAT, jest pisemna umowa o świadczenie tych usług zarejestrowana przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.

W przypadku umów finansowanych z dotacji uzyskanych z budżetu państwa i ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, zgodnie z § 6 ust. 2 cyt. rozporządzenia, zarejestrowana umowa powinna zawierać określenie procentowego udziału środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej i w tej części mają zastosowanie przepisy § 6 ust. 1 cyt. rozporządzenia.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj