Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
PP 443/52/05
z 27 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443/52/05
Data
2005.06.27



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
motocykl
prawo do odliczenia
świadectwo homologacji


Pytanie podatnika
Czy od zakupionego motocykla, który użyty będzie do prowadzonej działalności gospodarczej - usługi budowlano-remontowe, służyć będzie prawo do odliczenia podatku od towarów i usług w całości?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 Ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60); art. 86 ust. 1, ust. 3 i ust. 5 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.07.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 04.07.2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, w którym Podatnik pyta, czy przysługuje mu prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu motocykla, stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Pan B W pismem z dnia 02.07.2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 04.07.2005 r.) zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy od zakupionego motocykla, który użyty będzie do prowadzonej działalności gospodarczej - usługi budowlano-remontowe, służyć będzie mu prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w całości. Podatnik informuje, że działalność gospodarczą prowadzi na terenie górzystym, gdzie stan dróg nie pozwala na używanie samochodu osobowego do dojazdu na teren budowy, może to wykonać używając motocykla. Informuje także, że dojazd na teren budowy wiąże się z nadzorem nad prowadzonymi budowami. Zdaniem Podatnika podatek naliczony od zakupionego motocykla podlega odliczeniu w całości.

Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy nie podziela powyżej zaprezentowanego przez Podatnika stanowiska i wyjaśnia co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Przypadki, gdy podatnik mimo, że dokonuje zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną, nie posiada prawa do odliczenia podatku naliczonego, określone zostały między innymi w art. 86 ust. 3 cyt. Ustawy.

Stosownie do art. 86 ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona według wzoru: Dł = 357 kg + n x 68 kg; gdzie Dł - oznacza dopuszczalną ładowność, n - oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy; kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 5.000 zł. W myśl art. 86 ust. 5 cyt. Ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust. 3 określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu poprzednim, nie posiadają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust. 3. Powyższe uregulowania wskazują, iż ograniczenia w odliczeniu podatku VAT wynikające z art. 86 ust. 3 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i innych pojazdów samochodowych nie spełniających warunku dopuszczalnej ładowności.

Powołana Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie definiuje pojęcia pojazdu samochodowego. Reguluje je natomiast Ustawa z dnia 20.06.1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2003 r., Nr 58, poz. 515 ze zm.). Zgodnie z art. 2 pkt 33 tej ustawy "pojazd samochodowy" to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością 25 km/h, natomiast zgodnie z art. 2 pkt 45 cyt. przepisu "motocykl" jest pojazdem samochodowym jednośladowym lub z bocznym wózkiem - wielośladowym.

Wobec powyższego, ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 3 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) mają również zastosowanie do motocykli z uwagi na fakt, iż motocykle uznane są za pojazdy samochodowe. W związku z tym, w przypadku nabycia motocykla do prowadzonej działalności gospodarczej przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT w ograniczonym zakresie, określonym w art. 86 ust. 3 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), tj. 50% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 5.000 zł.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji .

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj