Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-31/05/R1
z 4 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-31/05/R1
Data
2005.05.04



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
podatek dochodowy od osób fizycznych
remanent


Pytanie podatnika
Czy można przekazać towar pozostały po zlikwidowanej działalności handlowej swemu małżonkowi prowadzącemu działalność handlową celem dalszej sprzedaży i jakimi dowodami należy udokumentować przekazanie?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 03.03.2005 r. uzupełnionego pismem z dnia 24.03.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W piśmie o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych zwróciła się Pani z zapytaniem, czy można przekazać towar pozostały po zlikwidowanej działalności handlowej swemu małżonkowi prowadzącemu działalność handlową celem jego dalszej sprzedaży i jakimi dowodami należy udokumentować przekazanie.
Działalność prowadzona przez Panią była opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Małżonek także korzysta z opodatkowania w tej formie. W Pani związku małżeńskim istnieje wspólność majątkowa.

Zgodnie z art. 31 § 1 i §2 pkt 1-3 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. nr 9 poz. 59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Przepisy podatkowe nie zawierają zapisu o dokumentowaniu przekazania towaru małżonkowi. Jeżeli zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144 poz. 930 ze zm.) na dzień likwidacji działalności gospodarczej sporządzony był remanent, to on wraz z protokołem przekazania towaru stanowił będzie dowód świadczący o przekazaniu towaru.
Zatem postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. (art. 236 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj