Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kartuzach
DF/415-6/05/MT
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-6/05/MT
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Kartuzach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
ulga uczniowska


Pytanie podatnika
Czy podatniczka może skorzystać z ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie ucznia, jeżeli uprawnienia do szkolenia posiada mąż podatniczki – osoba współpracująca w prowadzeniu działalności gospodarczej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pani (...) z 03.02.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej ulgi w podatku dochodowym za wyszkolenie ucznia

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Pismem złożonym dnia 03.02.2005r. zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kartuzach o pisemne wyjaśnienie, czy w przypadku, gdy szkolenie uczniów prowadzi Pani mąż, który z dniem 31.12.2004r. został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, a który jest osobą współpracującą zgłoszoną do ZUS oraz któremu udzieliła Pani pełnomocnictwa do prowadzenia firmy, przysługuje Pani ulga w pełnej wysokości za cały okres szkolenia, które zakończy się w 2005r.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że do końca 2004 roku prowadziła Pani wspólnie z mężem działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do właściwej ewidencji. W związku ze zmianą przepisów dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, działalność została przepisana na Panią, a od 01.01.2005r. mąż został zgłoszony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jako osoba współpracująca z Panią w wykonywaniu działalności. W prowadzonym obecnie wyłącznie przez Panią zakładzie zatrudniony jest pracownik w celu przygotowania zawodowego w zawodzie krawiec. Przygotowaniem zawodowym tego ucznia zajmuje się Pani mąż, gdyż to on posiada uprawnienia do szkolenia uczniów w zawodzie krawiec, a Pani takich uprawnień nie posiada. We wniosku wyrażono opinię, iż ulga uczniowska przysługuje Pani w pełnej wysokości za cały okres szkolenia, które zakończy się w 2005r. Na poparcie swojego stanowiska podnosi Pani, iż mąż jest osobą współpracującą, posiadającą pełnomocnictwo do prowadzenia całej firmy oraz będącą współwłaścicielem (nie mają Państwo rozdzielności majątkowej), wobec czego powinien być traktowany jako pracodawca, a tym samym spełnione są warunki przyznania ulgi uczniowskiej.

Na podstawie przepisów art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 202, poz. 1956 z późn. zm.) podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004r. zawarli z uczniami lub szkołami właściwe umowy, o których mowa w art. 27c ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., oraz rozpoczęli praktyczną naukę zawodu lub szkolenie w celu przygotowania zawodowego nie później niż w roku szkolnym 2003/2004, nabywają prawo do ulgi uczniowskiej po dniu 31 grudnia 2003r. w zakresie i na zasadach określonych w art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r.

Stosownie do treści art.27c ust.2 w związku z art. 27c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004r., ulga polegająca na obniżeniu podatku dochodowego z tytułu szkolenia uczniów przysługuje osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą, w tym również w formie spółki prawa cywilnego lub osobowej spółki handlowej, z wyjątkiem spółki partnerskiej, uprawnionym na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniającym w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu przygotowania zawodowego. Ulga ta przysługuje także w przypadku, gdy uprawnionym do szkolenia uczniów jest przynajmniej jeden ze wspólników lub pracownik osoby (spółki) prowadzącej działalność gospodarczą.

Powołany przepis nie określa wymagań dla osób prowadzących praktyczną naukę zawodu, lecz odsyła do unormowań zawartych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 1 lipca 2002r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (Dz.U. Nr 113, poz. 988 z późn. zm.), które weszło w życie z dniem 1 września 2002r.

W myśl § 10 ust. 2 pkt 2 tego rozporządzenia instruktorami praktycznej nauki zawodu mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne, dla których praca dydaktyczna i wychowawcza z uczniami lub młodocianymi nie stanowi podstawowego zajęcia lub jest wykonywana w tygodniowym wymiarze godzin niższym niż przewidziany dla nauczycieli, w ramach obowiązującego ich tygodniowego czasu pracy.

W świetle powyższego należy uznać, iż skoro prawo do ulgi uczniowskiej ustawodawca uzależnił od posiadania uprawnień do szkolenia uczniów przez ściśle określony krąg osób (w tym obok osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą wymienił jedynie osoby mające status pracownika lub wspólnika spółki prowadzącej działalność gospodarczą), to uznanie kwalifikacji innych kategorii osób nie wymienionych w przepisie (np. osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia lub osób współpracujących z podatnikiem, pełnomocników) byłoby nieuzasadnionym rozszerzeniem uprawnień wynikających z art. 27c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie należy stwierdzić, że w przypadku, gdy mąż będzie osobą szkolącą uczniów zatrudnionych w Pani firmie w celu przygotowania zawodowego (nie będąc ani pracownikiem, ani wspólnikiem w firmie), po zakończeniu okresu szkolenia uczniów nie będzie Pani przysługiwała ulga w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia ucznia.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia wyżej opisanego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj