Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wałbrzychu
PP/443/1/71/102/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/71/102/05
Data
2005.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Wałbrzychu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
inwestycje w środkach trwałych
obniżenie podatku należnego
podatek naliczony
środek trwały


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT w zakresie, w jakim nakłady inwestycyjne są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych.


Z pisma wnioskodawcy wynika następujący stan faktyczny:

Z inicjatywy Podatnika podpisano Porozumienie o Partnerstwie w sprawie utworzenia i rozpoczęcia działalności Parku Technologicznego położonego na obszarach aktywizacji gospodarczej. W Porozumieniu uczestniczą instytucje i podmioty gospodarcze.

Sygnatariusze Porozumienia powierzyli Podatnikowi rolę tzw. instytucji zarządzającej przyszłym Parkiem Technologicznym. Zadaniem Spółki jako instytucji zarządzającej jest m. in. przygotowanie wniosku o europejskie środki finansowe na realizację zamierzonego przedsięwzięcia, uzupełnienie pozyskanych środków własnymi środkami finansowymi, zaprojektowanie i zrealizowanie inwestycji infrastrukturalnej umożliwiającej utworzenie Parku Technologicznego.

Zakłada się, że w wyniku realizacji zadania inwestycyjnego powstaną :

. na gruncie własnym Spółki - budynki i obiekty inżynierii lądowej i wodnej (tzw. infrastruktura transportu), przeznaczone do wykorzystania na cele własnej działalności opodatkowanej VAT,

. na gruncie będącym własnością Gminy - obiekty inżynierii lądowej i wodnej (tj. rurociągi, linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne, infrastruktura transportu)."

Podatnik zwraca uwagę na fakt, że jako inwestor poniesie wszystkie przewidywane wydatki związane z realizacją inwestycji. Nakłady inwestycyjne będą pokryte w znaczącej części ze środków finansowych europejskich funduszy strukturalnych, w części alokowanej poprzez Działanie 1.3 Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, oraz - w mniejszej części - ze środków własnych Podatnika. Natomiast wybudowane na gruncie Gminy, obiekty inżynierii lądowej i wodnej, Spółka odpłatnie przekaże właścicielowi gruntu jako towar w rozumieniu art. 2 pkt 6 w związku z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT w cenie nie wyższej niż ta część poniesionych nakładów, która zostanie sfinansowana ze środków własnych. Obiekty zaś wybudowane na gruntach własnych po zakończeniu inwestycji Spółka wprowadzi do własnego majątku i będzie je wykorzystywać w związku z prowadzoną działalnością służącą sprzedaży opodatkowanej.

W świetle powyższego zdaniem Strony - "... podatek VAT naliczony powstały w wyniku realizacji inwestycji, będzie w całości podlegał odliczeniu z VAT należnego w bieżących okresach rozliczeniowych w składanych deklaracjach VAT-7".

W odniesieniu do obiektów wybudowanych na gruntach należących do Agencji - jeżeli w przyszłości przyjęte do użytkowania środki trwałe powstałe w wyniku zrealizowanej inwestycji zmieniłyby swoje przeznaczenie, to zgodnie z treścią art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, Spółka byłaby zobligowana do dokonania korekty VAT w tzw. korekcie rocznej w wysokości 1/5 lub 1/10 kwoty podatku naliczonego odliczonego przy ich wytworzeniu."

Pytanie Strony, dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego powstającego w wyniku realizacji kolejnych etapów inwestycji z "VAT należnego w bieżących okresach rozliczeniowych - w składanych deklaracjach VAT-7?.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnia co następuje:
W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Natomiast przedmiotem opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z katalogiem czynności opodatkowanych z art. 5 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, jest - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju a także import i eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Pod pojęciem towaru, zgodnie z przepisem art. 2 pkt 6 ww. ustawy, należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zatem w przedstawionym stanie faktycznym - gdy Spółka realizuje inwestycję związaną z wykonywaniem czynności opodatkowanych o których mowa w art. 5 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - prawo odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie w takim zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z wyżej powołaną normą podatkową.

W tym zakresie organ podatkowy zwraca uwagę, iż stosownie do regulacji art. 29 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Do obrotu zalicza się otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane z dostawą lub świadczeniem usług.

W przypadku gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy albo gdy, którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów - organ podatkowy określa wysokość obrotu na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku w dniu wykonania świadczenia, pomniejszonych o podatek, jeżeli okaże się, że przypadki te miały wpływ na ustalenie ceny (art. 32 ust. 1 pkt 3 i ust. 3 cyt. ustawy).

Stosownie do regulacji art. 90 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, jw. podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, która można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - art. 90 ust. 2 ww. ustawy.

Proporcję jw. ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo - art. 90 ust. 3 ww. ustawy.

Proporcję jw. określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej - art. 90 ust. 4 ww. ustawy.

Słusznie zauważa Spółka, że - "W odniesieniu do obiektów wybudowanych na należących do niej gruntach - jeżeli w przyszłości przyjęte do użytkowania środki trwałe powstałe w wyniku zrealizowanej inwestycji zmieniłyby swoje przeznaczenie, to zgodnie z treścią art. 91 ust. 2 ustawy o VAT, byłaby ona zobligowana do dokonania korekty VAT w tzw. korekcie rocznej w wysokości 1/5 lub 1/10 kwoty podatku naliczonego odliczonego przy ich wytworzeniu."

Powołany przepis art. 91 cyt. ustawy stanowi w ust. 1 i 2, że - po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego (...).

W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji(...), korekty jw. podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości w ciągu 10 lat, począwszy od roku, w którym zostały oddane do używania (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj