Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PBI-2/415/83/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-2/415/83/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
dokształcanie
doskonalenie zawodowe
odliczenia od podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnikowi przysługuje odliczenie w ramach ulgi za odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe w sytuacji kiedy w okresie od roku 2001 do roku 2003 odbywał aplikację notarialną, a zwrot kosztów nastąpił dopiero w roku 2004?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 25 kwietnia 2005 r. (pismo uzupełniające z dnia 23 maja 2005 r.) w sprawieudzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczących ulgi z tytułu odpłatnego dokształcania i doskonalenia zawodowego podatnika stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W okresie od listopada 2000 r. do m-ca października 2003 r. podatnik odbył aplikację notarialną. W 2004 roku dokonano na rzecz Rady Izby Notarialnej zwrotu kosztów organizacji i prowadzenia aplikacji notarialnej w wysokości 10.485,50 zł. Zdaniem podatnika, w przedmiotowej sprawie przysługuje prawo dokonania odliczenia od podatku ulgi na odpłatne dokształanie i doskonalenie zawodowe podatnika za lata 2000, 2001, 2002, 2003 i 2004.

Do końca 2003 roku obowiązywała ulga, polegająca na możliwości odliczenia od podatku wydatków poniesionych przez podatnika na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe. Ulga z tego tytułu przysługiwała w wysokości 19% poniesionych wydatków, nie więcej niż określony w poszczególnych latach limit odliczeń.
Podstawą prawną do stosowania ulgi był przepis zawarty w art. 27a ust. 1 pkt 2 lit. b) i ust. 3 pkt. 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31. 12. 2003 roku.
Z dniem 1 stycznia 2004 roku uchylony został art. 27a w/w ustawy o podatku dochodowym, co oznaczało likwidację szeregu ulg odliczanych od podatku, w tym ulgi na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika.
Jednym z warunków korzystania z ulg podatkowych jest poniesienie w roku w którym dokonywane jest odliczenie, odpowiednio udokumentowanych wydatków.
W opisanym przez Panią przypadku, poniesienie wydatków nastąpiło po zakończeniu aplikacji w 2004 roku, czyli w roku w którym nastąpiła likwidacja ulgi zwiazanej z odpłatnym dokształcaniem i doskonaleniem zawodowym.

W związku z powyższym, brak jest podstawy prawnej do skorzystania z omawianej ulgi podatkowej za 2004 rok.
Nie może Pani również dokonać korekt zeznań za lata 2000, 2001, 2002 i 2003, gdyż w tym okresie nie ponosiła Pani wydatków na pokrycie kosztów aplikacji.

Powyższa interptretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj