Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-1114/04
z 5 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-1114/04
Data
2005.08.05



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
rezerwy
rozwiązanie


Pytanie podatnika
Czy rozwiązanie rezerwy będzie miało wpływ na wymiar podatku dochodowego od osób prawnych?


Stan faktyczny:

Spółdzielnia utworzyła w 1994 roku rezerwę na należności trudno ściągalne. Należności te były zarachowane jako przychody należne w chwili sprzedaży towarów, a utworzona rezerwa była zaliczona w koszty uzyskania przychodu. Do chwili obecnej należności te nie zostały spłacone. Obecnie zarząd spółdzielni w związku z przedawnieniem wierzytelności zamierza rozwiązać rezerwę.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych, w stanie prawnym obowiązującym w 1994r., nie uważa się za koszt uzyskania przychodu rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem tych rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, które uprzednio na podstawie art. 12 ust. 3 zostały zarachowane jako przychody należne.

Do rozwiązania rezerw utworzonych w 1994r. będzie miał zastosowanie art. 6 ustawy z dnia 30.08.2002r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 169, poz. 1384). Zgodnie z powołanym przepisem rezerwy zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy wymienionej w art. 2 w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2002r. stanowią przychody w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy wymienionej w art. 2 w tej części, w jakiej nastąpi ich rozwiązanie lub wykorzystanie w inny sposób.

Zgodnie z art. 28 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29.09.1994r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) należności w bilansie wykazywane są w kwocie wymaganej zapłaty, z zachowaniem ostrożności. W świetle powołanego przepisu nie można uznać za prawidłowe sprawozdania finansowego, w którym figurują przedawnione należności, których dochodzenie jest bezskuteczne. W konsekwencji w roku przedawnienia wierzytelności i rozwiązania rezerwy wystąpi u podatnika przychód, o którym mowa art. 6 z dnia 30.08.2002r. w wysokości odpowiadającej rezerwie zaliczonej uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj