Interpretacja Urzędu Celnego w Krakowie
351000-RPC-4708-346/05/VAT
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
351000-RPC-4708-346/05/VAT
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Celny w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia z tytułu importu towarów


Słowa kluczowe
odprawa celna czasowa
podatek od towarów i usług
rzeczy osobiste
samochód osobowy
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku złożenia zgłoszenia o dopuszczenie do obrotu samochodu osobowego (stanowiącego przedmiot osobistego użytku osoby przebywajacej czasowo na terytorium RP w związku z wykonywaną pracą) objetego przed 01.05.2004r. procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, przedmiotowy pojazd korzysta ze zwolnienia od podatku VAT stosownie do §1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005r. zmieniającego rozporzadzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Tekst jednolity Dz. U nr 8, poz. 60 z 2005r) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03-06-2005r. (data wpływu do Urzędu 07-06-2005r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie pełnomocnika strony z dnia 03-06-2005r, wynika, iż jest on w posiadaniu samochodu osobowego będącego przedmiotem odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła Pojazd ten jest przedmiotem osobistego użytku osoby przebywającej czasowo w kraju w związku z wykonywaną pracą. Przywóz przedmiotowego towaru nastąpił na podstawie pozwolenia na korzystanie z procedury odprawy czasowej za zgłoszeniem celnym nr ...z dnia 28-11-2002r. Przywóz pojazdu nastąpił z terenu Francji, będącej członkiem Wspólnoty Europejskiej. Wnioskodawca uważa, że w przypadku złożenia zgłoszenia celnego o dopuszczenie go do swobodnego obrotu, wraz ze stosownym wnioskiem pojazd ten korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z § 41 e ust.1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 z 2004r. ze zmianą w Rozp. M. F. z dnia 28-01-2005r. (Dz. U. nr 17 poz.150)) zwalnia się od podatku import rzeczy osobistego użytku, o których mowa w art. 46 pkt. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy rzeczy te zostały przywiezione z terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem w rozumieniu art. 170 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, lub z terytorium nowych państw członkowskich w rozumieniu art. 170 ust. 1 pkt 2 ustawy, na terytorium kraju przed dniem 1 maja 2004r. i w dniu 1 maja 2004 pozostawały w dalszym ciągu na terytorium kraju objęte procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, która to procedura kończy się dopuszczeniem do obrotu tych rzeczy na terytorium kraju.

Jak stanowi ust. 2 przytoczonego wyżej przepisu zwolnienie od podatku, o którym mowa w ust. 1 stosuje się pod warunkiem że:- w stosunku do tych rzeczy ma zastosowanie zwolnienie od cła,- przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu rzeczy te nie zostaną oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte, użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie.

Na podstawie art. 46 pkt 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ze zm.) za rzeczy osobistego użytku uważa się towary bezpośrednio używane przez osobę fizyczną lub wykorzystywane w gospodarstwie domowym, jeżeli ich ilość i lub rodzaj nie wskazują na przeznaczenie handlowe lub do działalności gospodarczej a także przenośny sprzęt niezbędny do wykonywania przez osobę zainteresowaną zawodu.

Stanowisko, że w .przypadku dopuszczenia do obrotu samochodu osobowego na terytorium kraju, którego przywóz z Francji nastąpił przed rozszerzeniem Wspólnoty i który jest objęty nadal procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług jest prawidłowe. Oczywiście zwolnienie może być zastosowane pod warunkiem uzyskania zwolnienia od cła oraz pod warunkiem, że przez 12 miesięcy od dnia zgłoszenia do procedury dopuszczenia do obrotu rzeczy te nie zostaną oddane jako zabezpieczenie, sprzedane, wynajęte użyczone, wydzierżawione lub w inny sposób odstąpione odpłatnie lub nieodpłatnie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez przedstawiciela wnioskodawcy oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia interpretacji; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.

Zgodnie z art. I4b § 1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj