Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC-415/38/LUG/05
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC-415/38/LUG/05
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Ograniczony obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
ograniczony obowiązek podatkowy
sprzedaż mieszkania
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania
zbycie praw majątkowych
zmiana miejsca zamieszkania


Pytanie podatnika
Czy zwolniony z podatku dochodowego jest przychód uzyskany przez obywatelkę Austrii ze sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu położonego w Polsce, w sytuacji przeznaczenia tego przychodu na nabycie mieszkania w Austrii?


Z przytoczonego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w październiku 2003r. podatniczka nabyła prawo majątkowe w postaci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w spółdzielni Mieszkaniowej. Wcześniej podatniczce przysługiwało spółdzielcze lokatorskie prawo do tegoż lokalu. W maju 2005r. podatniczka zbyła przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. W grudniu 2004r. podatniczka uzyskała obywatelstwo Republiki Austrii i obecnie stale zamieszkuje w Wiedniu. Uzyskane ze sprzedaży przedmiotowego prawa majątkowego środki pieniężne, podatniczka przeznaczyła na zakup lokalu w Wiedniu. Podatniczka w dniu 16 czerwca zapłaciła należny zryczałtowany podatek od przychodów uzyskanych z tytułu sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Niemniej, zdaniem podatnika, jako obywatel Republiki Austrii i Unii Europejskiej nie powinna płacić podatku, "skoro pieniądze te podatniczka przeznacza na zakup mieszkania w Wiedniu", a zdaniem podatniczki, jako obywatelka Austrii, nie jest podatnikiem w Polsce.

Zgodnie z zasadą prawa podatkowego, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej w dalszej części "updof", opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Treść tego przepisu wskazuje na zasadę powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z normą zamieszczoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie (...) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, a także zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychody te określone zostały w art. 19 ust. 1 updof jako przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Nadto dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 1 i 2 updof wskazuje, że przychodów określonych wyżej, nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Jeżeli sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i nie zachodzą przesłanki zastosowania zwolnień podatkowych zamieszczonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 updof, jedyną zmienną, od której zależy objęcie obowiązkiem podatkowym jest okres czasu, po którego upływie następuje sprzedaż nieruchomości. Gwoli przypomnienia należy zaznaczyć, iż przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła po upływie lat pięciu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej nieruchomości lub budynek został wybudowany.

Ewentualne zwolnienia przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 32 updof, dotyczą między innymi przypadku, w którym przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu) zostały wydatkowane, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udział w takim lokalu a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem (art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) updof).

Stosownie natomiast do brzmienia art. 3 ust. 2a updof osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a updof).

W związku z faktem zamieszkania podatniczki na terytorium Republiki Austrii, właściwą umową, o której mowa wyżej, jest umowa z dnia 2 października 1974r. między Polską Rzeczpospolitą Ludową a Republiką Austrii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i majątku (Dz.U. z 1975r. Nr 24, poz. 129), dalej zwana "umową". Zgodnie z art. 13 umowy zyski ze sprzedaży majątku nieruchomego mogą być opodatkowane w tym umawiającym się państwie, w którym majątek ten się znajduje. Co należy uważać za majątek nieruchomy precyzuje nam art. 6 ust. 2 umowy, który nakazuje pojmować ten majątek zgodnie z przyjętymi zasadami państwa, w którym majątek ten jest położony. Niemniej pojęcie to obejmuje w każdym przypadku w szczególności przynależność do majątku nieruchomego, żywy i martwy inwentarz gospodarstw rolnych i leśnych, prawa, do których zastosowanie mają przepisy prawa cywilnego o gruntach, prawa użytkowania majątku nieruchomego.

Z uwagi na fakt, iż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym zgodnie z art. 244 ust. 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), również i do niego odnosi się pojęcie "majątku nieruchomego", którym posługuje się umowa.

Reasumując powyższe uwagi, należy stwierdzić, iż przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości położonej na terytorium RP podlegają opodatkowaniu na zasadach właściwych dla terytorium RP dla podatnika mającego miejsce zamieszkania na terytorium Republiki Austrii. Natomiast podatniczka nie może skorzystać z wyłączenia przedmiotowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) updof z uwagi na fakt, że uzyskane środki pieniężne przeznaczyła na zakup mieszkania położonego w Republice Austrii, a nie na terytorium RP.

Z uwagi na to, należało orzec jak w sentencji.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj