Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
DF/415-9/05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-9/05
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy koszty prowizji i opłat bankowych podlegają odliczeniu w ramach ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 28.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia w ramach ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej poniesionych kosztów prowizji i opłat bankowych

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku nie jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Pan ... w dniu 16.11.2001r zawarł umowę z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. - Kasa Mieszkaniowa z siedzibą w Warszawie o kredyt kontraktowy. Treść umowy została zmieniona jednym aneksem z dnia 14 grudnia 2001r, na podstawie którego okres oszczędzania uległ przedłużeniu do końca stycznia 2007r.

Pan ... wnioskiem z dnia 28.01.2005r zwrócił się o interpretację przepisów dotyczących przeznaczenia pieniędzy wycofanych z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe - czy koszty prowizji i opłat bankowych np. związanych z zawarciem aneksów, podlegają odliczeniu w ramach ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej ...

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z treścią umowy o kredyt kontraktowy za zawarcie aneksu - dokonanie zmiany tej umowy, bank prowadzący kasę mieszkaniową może żądać dodatkowej wpłaty na mój rachunek oszczędnościowy w wysokości określonej w tabeli stanowiącej załącznik do regulaminu oszczędzania. Według mnie, ponieważ te dodatkowe koszty są związane z ewentualną możliwością zwiększenia wartości dokonywanych wpłat, zmianą czasu oszczędzania, stanowią one w swojej istocie, wydatki na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej.

Ocena stanu prawnego:

Do końca 2001r zasady korzystania z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową regulował art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odliczenie to z dniem 1 stycznia 2002r zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Niemniej jednak nie dla wszystkich podatników oznacza to koniec możliwości korzystania z niego:

  • Na podstawie art.4 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz.U. z 2001r Nr 134 poz. 1509/ podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 1 lit a-f i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.
  • Stosownie do treści art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r - przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Z treści art. 27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ wynika, iż wydatkami podlegającymi odliczeniu są wyłącznie oszczędności systematycznie gromadzone na imiennym rachunku oszczędnościowo-kredytowym. Nie podlegają natomiast odliczeniu wydatki inne niż oszczędności, tj. opłaty manipulacyjne oraz prowizje.

W praktyce klienci kas mieszkaniowych nie wnoszą osobnych wpłat na pokrycie opłat manipulacyjnych i kosztów prowizji, a umowa o kredyt kontraktowy obliguje właścicieli rachunku do wnoszenia równych, miesięcznych rat od których bank pobiera należną mu opłatę manipulacyjną, zmniejszając tym samym kwotę gromadzonych oszczędności.

W świetle przytoczonych faktów, przyjmując wykładnię celowościową przedmiotowego przepisu, należy uznać, że w sytuacji gdy bank prowadzący kasę mieszkaniową z dokonywanych wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy pobiera, na podstawie umowy o kredyt kontraktowy, opłaty manipulacyjne i koszty prowizji, to podlegają one odliczeniu na podstawie powołanego przepisu ustawy o podatku dochodowym.

Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 11 lipca 2000r Nr PB 5/MC-0465-1105-00.

Natomiast wpłaty dodatkowe związane z zawieraniem aneksów do umowy, nie będące wpłatami z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową nie podlegają odliczeniu od podatku na podstawie art.27a ust.1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r.

W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościerzynie stwierdza, że opłaty manipulacyjne i koszty prowizji podlegają odliczeniu w ramach ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej, w przypadku gdy bank prowadzący kasę mieszkaniową pobiera je z dokonywanych wpłat na rachunek oszczędnościowo-kredytowy, nie żądając wpłat dodatkowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj