Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
DF/415-4/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-4/05
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa


Pytanie podatnika
Czy bez utraty prawa do ulgi podatkowej, po zakończeniu okresu umownego można zaniechać złożenia dyspozycji wypłaty zgromadzonych pieniędzy w kasie mieszkaniowej?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jednolity: Dz.U. z 2005r Nr 8 poz. 60/ po rozpatrzeniu wniosku (...) z dnia 28.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie obowiązku wydatkowania zgromadzonych oszczędności wypłaconych w roku podatkowym z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe do końca tegoż roku podatkowego

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

(...) w dniu 16.11.2001r zawarł umowę z Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. - Kasa Mieszkaniowa z siedzibą w Warszawie o kredyt kontraktowy. Treść umowy została zmieniona aneksem z dnia 14 grudnia 2001r, na podstawie którego okres oszczędzania uległ przedłużeniu do końca stycznia 2007r.

(...) wnioskiem z dnia 28.01.2005r zwrócił się o interpretację przepisów dotyczących przeznaczenia pieniędzy wycofanych z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe - czy bez utraty prawa do ulgi podatkowej, po zakończeniu okresu umownego można zaniechać złożenia dyspozycji wypłaty zgromadzonych pieniędzy, a w kolejnym roku taką dyspozycję złożyć, oraz czy złożenie, w kolejnym roku podatkowym, dyspozycji wypłaty spowoduje obowiązek przeznaczenia otrzymanych pieniędzy do końca roku podatkowego, w czasie którego bank prowadzący kasę mieszkaniową wypłacił te pieniądze...

Stanowisko podatnika:

Zgodnie z treścią przepisu § 30 ust.30 umowy o kredyt kontraktowy, jeżeli upłynie okres umowny a kredytobiorca zaniecha: złożenia wniosku o udzielenie kredytu lub złożenia dyspozycji wycofania oszczędności po zakończeniu okresu oszczędzania, lub nie przedłuży okresu oszczędzania, to środki zgromadzone w Kasie mieszkaniowej stają się nieoprocetowanym depozytem, a do ich wypłaty konieczne jest złożenie dyspozycji wycofania oszczędności. Tak więc wypłata pieniędzy przez kasę mieszkaniową następuje zawsze po złożeniu przez kredytobiorcę dyspozycji wycofania oszczędności. Przepisy ustaw podatkowych nie regulują pojęcia wycofanie, tak więc należy mu przypisać znaczenie określone przez strony umowy o kredyt kontraktowy, czyli wypłatę pieniędzy dokonaną przez bank w wyniku złożenia dyspozycji przez podatnika. Przepisy nie przewidują terminu końcowego złożenia dyspozycji wycofania oszczędności, tak więc skutki podatkowe muszą być brane wyłącznie od daty wypłacenia pieniędzy – realizacji przez bank dyspozycji. Wobec powyższego, wydatkowanie na cele mieszkaniowe określone w umowie o kredyt kontraktowy, pieniędzy wycofanych z kasy mieszkaniowej powinno nastąpić do końca roku kalendarzowego – roku podatkowego, aby nie spowodowało utraty ulgi podatkowej.

Ocena stanu prawnego:

Do końca 2001r zasady korzystania z ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową regulował art.27a ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r /Dz.U. z 2000r Nr 14 poz. 176 z późn. zm./ o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odliczenie to z dniem 1 stycznia 2002r zostało wykreślone z katalogu ulg podatkowych. Niemniej jednak nie dla wszystkich podatników oznacza to koniec możliwości korzystania z niego:

  • Na podstawie art.4 ust.1 ustawy z dnia 21 listopada 2001r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne /Dz.U. z 2001r Nr 134 poz. 1509/ podatnikom, którzy w latach 1997-2001 nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cele określone w art.27a ust.1 pkt 1 lit a-f i pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r, a odliczenia te nie znalazły pokrycia w podatku obliczonym za te lata, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w tej ustawie.
  • Stosownie do treści art.4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001r podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002r nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002r - przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002r do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002r terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. z 2000r nr 14 poz. 176 z późn. zm./ - w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001r - jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu /przychodu/ lub podatku z tytułu wydatków poniesionych na cele określone w ust. 1 pkt 1 i 2, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu /przychodu/ lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

A zatem, gdy wycofane z kasy mieszkaniowej oszczędności, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, podatnik wydatkuje zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w tym samym roku podatkowym, w którym zostały wycofane, nie traci prawa do ulgi.

Ustawodawca nie wiąże momentu wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej z terminem złożenia dyspozycji wypłaty zgromadzonych pieniędzy. Istotnym jest to, aby nie utracić tej ulgi podatkowej, żeby w roku ich wycofania wydatkować je na cele wskazane w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995r o niektórych formach popierania budownictwa mieszkalnego /Dz.U. z 2000r nr 98 poz. 1070 z późn zm./.

W świetle przedstawionego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kościerzynie stwierdza, że aby nie utracić prawa do odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej podatnik powinien przeznaczyć wycofane po okresie oszczędzania środki na co najmniej jeden z celów systematycznego oszczędzania wymieniony w art. 8 ust. ustawy z dnia 26 października 1995r przed upływem roku podatkowego, w którym dokonano tego wycofania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj