Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady
DG-II/005/35/2005
z 22 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DG-II/005/35/2005
Data
2005.07.22



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
samochód
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy bardzo intensywne wykorzystywanie samochodu związane z charakterem prowadzonej działalności gospodarczej może stanowić podstawę do podwyższenia stawki amortyzacji?


Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny sprawy: prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą związaną z przedstawicielstwem handlowym, polegającą na: stałej opiece handlowej i nadzorze nad siecią sprzedaży i kontrahentami na terenie całego kraju, prowadzeniu działań marketingowych mających na celu pozyskanie nowych kontrahentów, zawieraniu umów w imieniu zleceniodawcy.W 2005 r. nabył nowy samochód ciężarowy, wprowadził go do ewidencji środków trwałych i wybrał liniową metodę amortyzacji. W metodzie tej zastosował stawkę podwyższoną tj. podwyższył współczynnikiem 1,4 podstawową stawkę amortyzacyjną z Wykazu stawek amortyzacyjnych - wynoszącą 20 %.Podwyższenie podstawowej stawki uzasadnia faktem bardzo intensywnego użytkowania w/w samochodu. Podkreśla pokonywanie długich tras - liczących setki kilometrów dziennie - na terenie całego kraju.W związku z powyższym uważa, iż samochód wykorzystuje bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych.

W opisanym stanie faktycznym Podatnik zadał następujące pytanie: czy miał prawo zastosować podwyższenie stawki amortyzacyjnej w myśl art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Według Podatnika, w opisanym stanie faktycznym można skorzystać z podwyższenia podstawowej stawki amortyzacyjnej przez zastosowanie współczynnika 1,4.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy, stanowiska przedstawionego przez Podatnika oraz obowiązujących w omawianym zakresie przepisów prawa podatkowego, stwierdzić należy, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe.Zgodnie z art. 22i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j – 22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych stawka amortyzacyjna dla samochodów ciężarowych wynosi 20 %.Na podstawie art. 22 i ust. 2 powołanej ustawy, podatnicy mogą podwyższać stawki podane w Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych ale tylko dla wybranych grup środków trwałych. W art. 22i ust. 2 pkt 2 ustawodawca uznał, że podwyższone stawki amortyzacyjne można stosować dla maszyn, urządzeń i środków transportu, z wyjątkiem morskiego taboru pływającego, używanych bardziej intensywnie w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej - przy zastosowaniu w tym okresie współczynników nie wyższych niż 1,4.Z treści art. 22i ust. 3 cyt. wynika, iż w razie wystąpienia bądź ustania warunków uzasadniających podwyższenie stawek, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, stawki te ulegają podwyższeniu lub obniżeniu od miesiąca, w którym zaistniały okoliczności uzasadniające te zmiany.

Zatem, jeśli występują okoliczności opisane przez Podatnika - powodujące szybsze zużywanie się samochodu - a prowadzona dokumentacja podatkowa ( umowy, faktury, przebieg pojazdu ) potwierdza bardziej intensywne w stosunku do warunków przeciętnych używanie samochodu, można zastosować podwyższoną stawkę amortyzacji tj. 20 % x 1,4 = 28%.Gdy ustaną warunki uzasadniające podwyższenie stawki, należy powrócić do stawki z Wykazu stawek amortyzacyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj