Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO –XV/423/PDOP-410/35/RF/05
z 8 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO –XV/423/PDOP-410/35/RF/05
Data
2005.08.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
moment powstania przychodów
naprawa gwarancyjna
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
Czy momentem uznania za przychody podatkowe jest moment wystawienia faktury za naprawę gwarancyjną?


Pismem z dnia 30.06.2005 r. Spółka zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka zajmuje się sprzedażą i serwisem naczep, hakowców i zabudów wywrotczych kontrahentom z Polski. Firma kupuje naczepy od dostawcy z Niemiec.W ramach umowy dealerskiej wykonujemy m.in. na zlecenie tejże firmy naprawy gwarancyjne tych urządzeń i obciążamy kosztami tych napraw bezpośrednio tę firmę. Koszty związane z tymi naprawami obejmują: koszt zużytych do naprawy części na podstawie faktur zakupowych od kontrahenta niemieckiego oraz koszt usług naprawczych (demontaż i montaż wadliwych części lub naprawa bez użycia części zamiennych, koszt dojazdów itp.). Usługi napraw świadczy obca firma i obciąża nas na podstawie faktur VAT. Spółka wysyła do dostawcy z Niemiec wniosek o uznanie naprawy, zawierający zestawienie zużytych do naprawy części (z podaniem numerów tych część i numeru faktury zakupowej) i kosztu usługi naprawy. Firma ta uznaje ten wniosek, bądź uznaje go w innych kwotach, albo nie uznaje wykonanych napraw Uznanie to przychodziz miesięcznym albo dłuższym opóźnieniem. Z chwilą uznania kontrahent z Niemiec wystawia notę uznaniową w walucie obcej (euro). W momencie uznania Spółka wystawia fakturę.

Spółka sformułowała też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:momentem uznania za przychody podatkowe jest moment wystawienia faktury za naprawę gwarancyjną.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, mając na uwadze przedstawiony przez wnioskodawcę stan faktyczny i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 12 ust.3 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz 654 z póź. zm.) za przychody związane z działalnością gospodarczą i działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskaniai dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walutz dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Moment powstania przychodu określony został w art.12 ust. 3a, 3c, 3d w/w ustawy. Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art.12 ust.3a w/w ustawy za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust.3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d (przychody z tytułu umów najmu, dzierżawy, leasingu, umów o podobnym charakterze i tzw. usług ciągłych), dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło: 1. wydanie rzeczy, zbycie praw majątkowych, lub 2. wykonanie usługi, w tym częściowe wykonanie usługi, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub3. otrzymanie zapłaty za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie ustala szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego związanego z wykonaniem usług gwarancyjnych i nie uzależnia go od uznania naprawy przez gwaranta. Stosownie bowiem do cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za datę powstania przychodu z tytułu usług gwarancyjnych uważa się dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostani dzień miesiąca w którym wykonano tę usługę. Podkreślić należy przy tym, że terminy wystawiania faktur regulują odrębne przepisy.

W myśl § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. (Dz. U. nr 95, poz. 798) w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, iż Strona wystawia faktury z tytułu napraw gwarancyjnych w momencie uznania naprawy przez firmęz Niemiec i wystawieniu przez nich noty uznaniowej, które to uznanie przychodziz miesięcznym lub dłuższym opóźnieniem.Zatem w opisanym stanie faktycznym i prawnym datą powstania przychodu z tytułu świadczenia usług gwarancyjnych jest dzień wystawienia faktury, pod warunkiem, że faktura została wystawiona w terminie o którym mowa w § 13 ust. 1 w/w rozporządzenia. Natomiast w sytuacji, gdy faktura nie została wystawiona w ustawowym terminie oraz gdy wystawienie faktury ma miejsce w miesiącu następującym po miesiącu w którym wykonano usługę, wówczas przychód należny powstanie zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 w/w ustawy w ostatnim dniu miesiąca, w którym wykonano usługę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj